Kde hledá kulturu v době uzavření kulturních institucí herečka Alena Antalová? A co pro ni znamená jaro v Brně? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde hledáte kulturu v době uzavření kulturních institucí?

Na naléhání našich dětí jsme si pořídili Netflix a jsem úplně v šoku z toho, jaké seriály a filmy se tam vysílají. Nikdy by mě nenapadlo, že se ze mě stane seriálový divák, ale zázraky se dějí. Závidím a přeji to všem těm hercům, protože když máte takový chytrý a citlivý scénář, tak se to snad ani nedá pokazit. Všichni jsou úžasní… Taky nám Ježíšek přinesl gramofon, takže poslouchám staré desky, třeba pana Wericha, vážnou hudbu, Osvobozené divadlo, jazz, Semafor, Zuzanu Navarovou… A to je taky zážitek.

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Krokusy kolem pravotočivé zatáčky pod Petrovem, sněženky a bledule v lese, lísky u přehrady, tulipánky a narcisky u nás na zahradě, fialky v Líšni mezi opuštěnými kolejemi a špačci…

Na čem teď pracujete, kde vás v následujících měsících budeme moci vidět? 

Zkouším u nás v Městském divadle Brno moc krásnou roli paní Fairfaxové v muzikálu Jane Eyrová. Moc se z toho těším, myslím, že je zaděláno na krásné představení.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.