Zpověď bachaře je divadelním zúčtováním s obdobím nejhorší nesvobody, kterou naše země zažila – s totalitou stalinistického typu vrcholící v 50. letech justičními vraždami, zákulisně řízenými sovětskými poradci. Foto: Divadlo Líšeň

Tvoření „do šuplíku“ jsem si vždy spojovala s náčrty drobných dílek. Nepomyslela bych si donedávna, že se nám v šuplíku ocitne celá divadelní inscenace. Jedna z těch nechtěných novinek, které přinesl covid. Naopak vítaným (a také covidem způsobeným) byl neobvykle soustředěný a nerušený průběh zkoušení.  

Ovšem v Divadle Líšeň nejsme „jednosezónoví“. Některá představení zahajují již své třetí desetiletí a mají za sebou stovky repríz. Proto předpokládáme, že i tato nová hra nám v šuplíku neokorá, ale naopak vyzraje.

Zpověď bachaře je divadelním zúčtováním s obdobím nejhorší nesvobody, kterou naše země zažila – s totalitou stalinistického typu vrcholící v 50. letech justičními vraždami, zákulisně řízenými sovětskými poradci. S touto minulostí jsme se dosud důstojně nevypořádali. Původci zločinů nebyli většinou odhaleni ani potrestáni. Domníváme se, že tato nezpracovaná minulost má svůj vliv i na současnost – jsme svědky přímého vlivu bývalých komunistů a agentů STB na řízení státu i jejich snahy o „bratrskou spolupráci“ s totalitními, agresivními režimy.

Už se moc těšíme na společná setkání i novinky ostatních brněnských divadel. Do té doby buďme on-line. Nakoukněte do šuplíku svého oblíbeného souboru, napište zprávu, ozvěte se. Já určitě virtuálně navštívím své spřízněné místo a pustím si nějaký pěkný kousek brněnské kulturní scény v živém přenosu pravidelného vysílání Káznice Live.

Téma hry také rezonuje se současnou karanténní debatou, v níž část společnosti interpretuje covidová omezení jako opatření směřující k ovládnutí občanů či zbavení je jejich práv. Je dobré si proto připomenout, jak fatální a brutální mohou nástroje skutečné nesvobody být. Samozřejmě je velmi náročné udržet si odhodlání k vlastní ohleduplnosti v situaci, kdy bezmocně přihlížíme zoufale chaotickému jednání vládních představitelů. Ale právě tato situace pro nás může být výzvou k nalezení osobní i vzájemné zodpovědnosti.

Rozhodli jsme se novou hru neuvést ve streamované premiéře. Každá naše novinka totiž dozrává do konečné podoby až na jevišti v přímém kontaktu s publikem. Nechceme sebe ani naše diváky ochudit o prožitek tohoto společného výsledku.

Už se moc těšíme na společná setkání i novinky ostatních brněnských divadel. Do té doby buďme on-line. Nakoukněte do šuplíku svého oblíbeného souboru, napište zprávu, ozvěte se. Já určitě virtuálně navštívím své spřízněné místo a pustím si nějaký pěkný kousek brněnské kulturní scény v živém přenosu pravidelného vysílání Káznice Live.

Pavla Dombrovská

Divadlo Líšeň

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

V říjnu můžete v BARCE získat postižení uměním

Sedmý ročník festivalu integrované tvorby FEST IN 2021 přinese po roční pandemické odmlce o to větší dávku netradičního umění. Na jevišti královopolského Divadla BARKA, otevřeného kulturního prostoru Ligy vozíčkářů, se od 16. do 24. října budou střídat soubory, v nichž působí umělci s tělesným, smyslovým či mentálním postižením.

Klub mladých diváků Brno

Studujete a máte rádi divadlo? Výborně. Díky novému projektu brněnského HaDivadla se můžete stát členem Klubu mladých diváků. Kromě kartičky zajišťující vstup na vybraná představení za velmi výhodnou cenu se s členstvím pojí také možnost účastnit se různých setkání, večírků, workshopů a diskusí.

Peter Grimes je zázrak

Janáčkova opera NdB připravila pro novou sezónu skutečnou operní perlu. Cenami ověnčený tým režisér David Radok a dirigent Marko Ivanović společně nastudovali Petera Grimese od Benjamina Brittena, který je jedním z nejlepších britských skladatelů vůbec. Diváky čeká skvěle vystavěné sociální drama, silná uchvacující hudba a působivá scéna.

Plnoletý ProART nabízí kulturu i workshopy

Festival ProART, svátek tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts, vstupuje do svého 18. ročníku, kromě Brna se prožene také Plzní, Jičínem, Slavonicemi, Prahou a Olomoucí.

Industra Open STAGE

Industra STAGE, která se v letošním roce přestěhovala z areálu bývalých mrazíren na Masné do nového působiště v Nové Zbrojovce v Židenicích, nezahálí a připravuje letní divadelní program pod širým nebem.