Zpověď bachaře je divadelním zúčtováním s obdobím nejhorší nesvobody, kterou naše země zažila – s totalitou stalinistického typu vrcholící v 50. letech justičními vraždami, zákulisně řízenými sovětskými poradci. Foto: Divadlo Líšeň

Tvoření „do šuplíku“ jsem si vždy spojovala s náčrty drobných dílek. Nepomyslela bych si donedávna, že se nám v šuplíku ocitne celá divadelní inscenace. Jedna z těch nechtěných novinek, které přinesl covid. Naopak vítaným (a také covidem způsobeným) byl neobvykle soustředěný a nerušený průběh zkoušení.  

Ovšem v Divadle Líšeň nejsme „jednosezónoví“. Některá představení zahajují již své třetí desetiletí a mají za sebou stovky repríz. Proto předpokládáme, že i tato nová hra nám v šuplíku neokorá, ale naopak vyzraje.

Zpověď bachaře je divadelním zúčtováním s obdobím nejhorší nesvobody, kterou naše země zažila – s totalitou stalinistického typu vrcholící v 50. letech justičními vraždami, zákulisně řízenými sovětskými poradci. S touto minulostí jsme se dosud důstojně nevypořádali. Původci zločinů nebyli většinou odhaleni ani potrestáni. Domníváme se, že tato nezpracovaná minulost má svůj vliv i na současnost – jsme svědky přímého vlivu bývalých komunistů a agentů STB na řízení státu i jejich snahy o „bratrskou spolupráci“ s totalitními, agresivními režimy.

Už se moc těšíme na společná setkání i novinky ostatních brněnských divadel. Do té doby buďme on-line. Nakoukněte do šuplíku svého oblíbeného souboru, napište zprávu, ozvěte se. Já určitě virtuálně navštívím své spřízněné místo a pustím si nějaký pěkný kousek brněnské kulturní scény v živém přenosu pravidelného vysílání Káznice Live.

Téma hry také rezonuje se současnou karanténní debatou, v níž část společnosti interpretuje covidová omezení jako opatření směřující k ovládnutí občanů či zbavení je jejich práv. Je dobré si proto připomenout, jak fatální a brutální mohou nástroje skutečné nesvobody být. Samozřejmě je velmi náročné udržet si odhodlání k vlastní ohleduplnosti v situaci, kdy bezmocně přihlížíme zoufale chaotickému jednání vládních představitelů. Ale právě tato situace pro nás může být výzvou k nalezení osobní i vzájemné zodpovědnosti.

Rozhodli jsme se novou hru neuvést ve streamované premiéře. Každá naše novinka totiž dozrává do konečné podoby až na jevišti v přímém kontaktu s publikem. Nechceme sebe ani naše diváky ochudit o prožitek tohoto společného výsledku.

Už se moc těšíme na společná setkání i novinky ostatních brněnských divadel. Do té doby buďme on-line. Nakoukněte do šuplíku svého oblíbeného souboru, napište zprávu, ozvěte se. Já určitě virtuálně navštívím své spřízněné místo a pustím si nějaký pěkný kousek brněnské kulturní scény v živém přenosu pravidelného vysílání Káznice Live.

Pavla Dombrovská

Divadlo Líšeň

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Plnoletý ProART nabízí kulturu i workshopy

Festival ProART, svátek tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts, vstupuje do svého 18. ročníku, kromě Brna se prožene také Plzní, Jičínem, Slavonicemi, Prahou a Olomoucí.

Industra Open STAGE

Industra STAGE, která se v letošním roce přestěhovala z areálu bývalých mrazíren na Masné do nového působiště v Nové Zbrojovce v Židenicích, nezahálí a připravuje letní divadelní program pod širým nebem.

Cabaret des Péchés volá: Show must go on!

Přestože dostala kultura v posledním roce silný úder, brněnský Cabaret des Péchés se nevzdává a bojuje dál. Pro svou další existenci však potřebuje vás, hosty, fanoušky nebo milovníky kultury a gastronomie.

Divadlo Feste: Pokoušení

On-line premiéra inscenace Pokoušení, kterou si připravilo Divadlo Feste podle textu Václava Havla, proběhne v pátek 7. května od 20 hodin. 

Divadelní svět Brno 2021 bude!

Nová perspektiva. To je téma letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno, který by se měl uskutečnit od 20. do 25. května. Festival, jenž se stal významnou mezinárodní přehlídkou divadelních her, patří svým rozsahem mezi tři největší divadelní festivaly v České republice.