V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení vily Tugendhat, funkcionalistické stavby zapsané na seznamu UNESCO. Foto: Brněnský kulturní parlament

Slavná brněnská vila Tugendhat se v únoru dočkala vyhlášení ochranného pásma. Nově se tak v okolí vily nesmí bez souhlasu památkářů zásadně změnit charakter zástavby a po letech se tím splní podmínka zápisu vily na seznam UNESCO. 

Foto: Brněnský kulturní parlament

Vila Tugendhat byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2001. Jednou z podmínek zápisu bylo zřízení ochranného pásma vily, které zaručí, že v bezprostřední blízkosti nebudou možné zásahy, jež by nějakým způsobem negativně ovlivnily celkový pohled na vilu Tugendhat. Veškeré úpravy zasahující do vnějšího vzhledu vily nebo nové stavby v okolí tak bude možné provést jen na základě povolení Odboru památkové péče MMB. Totéž bude platit pro stavební práce, které budou muset respektovat architektonické řešení a stávající urbanistickou strukturu. 

Re.presentation.1931.1969

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jedinečnost vily spočívá v její formální architektonické čistotě, zasazení do přírodního rámce a vzájemném prolínání prostor, ale i v užití ušlechtilých materiálů, konstrukčním a nadčasovém technickém řešení, jako byl systém vzduchotechniky nebo elektrické stahování oken. Tugendhatovi se do vily nastěhovali v prosinci 1930. 

V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení a kolaudace této památky. Studijní a dokumentační centrum připravilo v rámci tohoto výročí sérii výstav s doprovodným programem, které byly důsledně zaměřeny pouze na témata spjatá s rodinným domem Tugendhatových a jeho architektem. V důsledku pandemie koronaviru a vládních opatření se prezentace poslední výstavy z cyklu přesunula do roku 2021. Výstava Re.presentation.1931.1969 se zaměřuje na odbornou mediální reflexi vily po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna.  

Foto: Brněnský kulturní parlament

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.