V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení vily Tugendhat, funkcionalistické stavby zapsané na seznamu UNESCO. Foto: Brněnský kulturní parlament

Slavná brněnská vila Tugendhat se v únoru dočkala vyhlášení ochranného pásma. Nově se tak v okolí vily nesmí bez souhlasu památkářů zásadně změnit charakter zástavby a po letech se tím splní podmínka zápisu vily na seznam UNESCO. 

Foto: Brněnský kulturní parlament

Vila Tugendhat byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2001. Jednou z podmínek zápisu bylo zřízení ochranného pásma vily, které zaručí, že v bezprostřední blízkosti nebudou možné zásahy, jež by nějakým způsobem negativně ovlivnily celkový pohled na vilu Tugendhat. Veškeré úpravy zasahující do vnějšího vzhledu vily nebo nové stavby v okolí tak bude možné provést jen na základě povolení Odboru památkové péče MMB. Totéž bude platit pro stavební práce, které budou muset respektovat architektonické řešení a stávající urbanistickou strukturu. 

Re.presentation.1931.1969

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jedinečnost vily spočívá v její formální architektonické čistotě, zasazení do přírodního rámce a vzájemném prolínání prostor, ale i v užití ušlechtilých materiálů, konstrukčním a nadčasovém technickém řešení, jako byl systém vzduchotechniky nebo elektrické stahování oken. Tugendhatovi se do vily nastěhovali v prosinci 1930. 

V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení a kolaudace této památky. Studijní a dokumentační centrum připravilo v rámci tohoto výročí sérii výstav s doprovodným programem, které byly důsledně zaměřeny pouze na témata spjatá s rodinným domem Tugendhatových a jeho architektem. V důsledku pandemie koronaviru a vládních opatření se prezentace poslední výstavy z cyklu přesunula do roku 2021. Výstava Re.presentation.1931.1969 se zaměřuje na odbornou mediální reflexi vily po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna.  

Foto: Brněnský kulturní parlament

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.