Na čem aktuálně pracují architekti Chybik+Kristof? A která historická brněnská budova je stále baví? Čtěte v krátkém rozhovoru níže.

Zvonařka byla často nazývána ostudou Brna, to už díky vašemu projektu neplatí. Jaký další prostor ve městě by si zasloužil podobnou péči?

Modernizaci by si rozhodně zasloužilo Mendlovo náměstí. Na jeho úpravě aktuálně spolupracujeme s dílnou Michala Palaščáka a Zdeňkem Sendlerem. Toto místo v srdci Starého Brna, nejstarší části města, totiž vůbec nefunguje tak, jak by náměstí mělo. Proto ho chceme zregenerovat a udělat z něj funkční veřejný prostor.

Na čem právě teď pracujete?

Kromě zmíněné úpravy Mendlova náměstí pracujeme např. na Horácké multifunkční aréně v Jihlavě nebo na mrakodrapu v Ostravě, který se stane novou nejvyšší budovou v České republice. Naše projekty jsou ale velmi rozmanité. Zmínit můžeme školu v indickém Mulbekhu, kterou tam plánujeme s neziskovou organizací Brontosauři v Himálajích. Účastníme se také celé řady architektonických soutěží.

Která historická brněnská budova vás stále baví, potěší na pohled, když jdete kolem?

Hodně máme rádi krematorium na brněnském Ústředním hřbitově od architekta Ernsta Wiesnera nebo palác Morava na Malinovského náměstí, taktéž od Wiesnera. Úžasná je i Alfa pasáž od architekta Bohuslava Fuchse. Zajímavá je tím, že v sobě zahrnuje vícero funkcí – bydlení, obchody, služby, jsou tam také kavárny, divadlo a klub. Alfa pasáž je díky tomu aktivní 24 hodin denně, pořád je plná lidí. 

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.