Na čem aktuálně pracují architekti Chybik+Kristof? A která historická brněnská budova je stále baví? Čtěte v krátkém rozhovoru níže.

Zvonařka byla často nazývána ostudou Brna, to už díky vašemu projektu neplatí. Jaký další prostor ve městě by si zasloužil podobnou péči?

Modernizaci by si rozhodně zasloužilo Mendlovo náměstí. Na jeho úpravě aktuálně spolupracujeme s dílnou Michala Palaščáka a Zdeňkem Sendlerem. Toto místo v srdci Starého Brna, nejstarší části města, totiž vůbec nefunguje tak, jak by náměstí mělo. Proto ho chceme zregenerovat a udělat z něj funkční veřejný prostor.

Na čem právě teď pracujete?

Kromě zmíněné úpravy Mendlova náměstí pracujeme např. na Horácké multifunkční aréně v Jihlavě nebo na mrakodrapu v Ostravě, který se stane novou nejvyšší budovou v České republice. Naše projekty jsou ale velmi rozmanité. Zmínit můžeme školu v indickém Mulbekhu, kterou tam plánujeme s neziskovou organizací Brontosauři v Himálajích. Účastníme se také celé řady architektonických soutěží.

Která historická brněnská budova vás stále baví, potěší na pohled, když jdete kolem?

Hodně máme rádi krematorium na brněnském Ústředním hřbitově od architekta Ernsta Wiesnera nebo palác Morava na Malinovského náměstí, taktéž od Wiesnera. Úžasná je i Alfa pasáž od architekta Bohuslava Fuchse. Zajímavá je tím, že v sobě zahrnuje vícero funkcí – bydlení, obchody, služby, jsou tam také kavárny, divadlo a klub. Alfa pasáž je díky tomu aktivní 24 hodin denně, pořád je plná lidí. 

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.