Na čem pracuje architekt a grafický designér Martin Hrdina a který brněnský interiér na něj při první návštěvě nejvíce zapůsobil? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Na čem teď pracujete, co chystáte?

Momentálně s kolegou Michalem Pavlíkem dohlížíme na realizaci nové hudební expozice v Lobkowiczkém paláci v Praze. Projekt řešíme už přibližně rok a teď s napětím sledujeme stavbu a těšíme se na vernisáž, která snad proběhne v dubnu. Dál pokračujeme na rozjetých projektech pro Mendelovo muzeum, Biologický ústav MU, nakladatelství MUNI Press, Muzeum romské kultury a Divadlo Husa na provázku.

Který brněnský interiér na vás při první návštěvě nejvíce zapůsobil?

Je to už starší vzpomínka, ale pamatuji si, že jsem byl nadšený z Café Blau od Atelieru RAW Tomáše Rusína a Ivana Wahly na Běhounské. Stěny kavárny byly obloženy podsvětlenými opaxity. Do té doby jsem u nás nikdy neviděl krásnější interiér kavárny. Je neuvěřitelná škoda pro Brno, že následní nájemci interiér zničili a cenné opaxity rozbili a vyhodili. Byla by to kultovka slavící letos 27 let.

Která budova v Brně by si podle vás zasloužila co nejdřív rekonstrukci?

Vrátil bych do původní podoby obě Zemanovy kavárny, Café Savoy, Bellevue a Café Museum.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.