Jak poslední měsíce vyplňuje čas ochuzený o hraní v divadle herec Jan Lepšík? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Jak poslední měsíce vyplňujete čas ochuzený o hraní v divadle?

Mým domovem se stala Bratislava a čas trávím tady s partnerkou a jejími dětmi. Maluji, píši filmový scénář a také přemýšlím o připravovaném divadelním projektu inspirovaném sebranými pohádkami P. Dobšinského. Občas se vykoupu v Dunaji nebo si zaběhám venku s pejskem. Večer si čteme a pak jdeme spát.  

Na pozitivnější notu: která role vás za vaši dosavadní hereckou kariéru nejvíce bavila?

Rád hraji strýčka Váňu. Je to v podstatě tragikomická postava. Nešťastník, který se utápí v nenaplněné lásce. Ne že by mě bavila sebetrýzeň, ale tahle postava má na konci jisté prozření a prozření mi přijde pro dnešní dobu důležité. Vidět sebe a svět takový, jaký je. Nic si nepřikrášlovat a žít život v jeho obyčejnosti a poctivosti, tam hledat to vzácné. 

V jakých projektech/představeních vás, pokud to dobře půjde, uvidíme v roce 2021?

V HaDivadle je nazkoušený a k premiéře připravený Moby Dick, kde hraji roli prvního důstojníka Starbucka. S partnerkou Elou Lehotskou chceme na jaře obnovit představení Môj Moja, projekt jen pro dva diváky, což je, myslím, v dnešní době pandemických opatření cesta, jak by mohlo divadlo přežít. 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.