Petr Minařík, šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny. Foto: Petr Minařík

Nějaké volby máme každý rok. Voliči jsou unaveni, zkusili už takřka všechny možnosti a z nabídky jim už nic nechutná. Někteří se tedy volebním urnám vyhýbají takřka stejným obloukem, jako by šlo o urny pohřební, druzí tam házejí náhodně vylosované kandidátky se soupiskou jmen těch, kteří se obětovali a nastoupí za nás všechny do některého ze zastupitelstev či některé komory parlamentu.

To pochopitelně není bez následků. Do lavic s tlačítky „pro“, „proti“, „zdržel se“ usedají lidé, kteří v životě chtěli dělat něco úplně jiného. Krást koně, řídit pekárnu jako firmu nebo si jen tak sedět pod Pálavou a při západu slunka sledovat dovádějící děcka v čínském aquaparku. A nyní musejí novelizovat a interpelovat, až se z nich kouří.

Voliči často zapomínají, že stejnou únavu z politiky, kterou mnohdy pociťují oni, zažívají i jimi zvolení zástupci každý den. Práce zastupitele je nezastupitelná.

 Nelze se potom ani v nejmenším divit, že si poslanci (je jedno, které úrovně) hledají ke své běžné agendě i nejrůznější koníčky a hobby. Čtyři nebo dokonce šest let bez vedlejší zájmové činnosti by nevydržel nikdo. I oddanost vlasti má své limity.

 A tak jsou ženy a muži v našem čele vášnivými amatérskými hvězdáři, ornitology či stále populárnějšími numismatiky. Ve sněmovních a jiných lavicích nám rostou zástupy domácích lékařů, epidemiologů, astrofyziků. Zeptejte se na cokoliv, vždy mají hbitou odpověď.

 Škoda takového potenciálu, který zůstává bez všeobecného užitku. Jistě se shodneme, že nesporným přínosem každého nedělního poledne by bylo, kdyby stereotypní odpovědi na otázky Václava Moravce vystřídaly úderné kvízové chytáky Aleše a Evy.

 Podmanivá hudba, přítmí televizního studia s blikající pyramidou a u stolečků nejchytřejší ze zvolených politiků. Kdo bude mít štěstí a bude mu to pálit, postoupí do druhého kola a národ hned pochopí, že tohle není žádné žvanivé ořezávátko, ale chlápek, který si v poslanecké lavici neposílá nemravné ememesky s bufetářkami, ale sjíždí hesla na Wikipedii. AZ kvíz by českému voliči ukázal politiky, které si dávno přeje. Moudré a sečtělé, kteří se rádi pobaví i poučí. A ta jejich radost, když je Eva s Alešem pozvou k bankomatu, kde si legálně mohou nabrat peněz, kolik jich unesou, taková radost by neminula jedinou tuzemskou domácnost.  

Petr Minařík

šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Za knihami zve Marie Štefanidesová

Knihy napsané ženami často bývají označovány trochu pejorativní nálepkou „ženská literatura“. Pod takové označení se schová mnoho různých autorek s odlišným pohledem na svět i stylem psaní, což pak nedovoluje vyniknout talentovaným spisovatelkám, které si zaslouží pozornost samy o sobě.

Dubnové čtení

V tomto článku přinášíme tipy na dubnové knižní novinky. Pohodlně se usaďte a začtěte…

Spisovatelé do knihoven: Klára Vlasáková | 2/3

Třetí letošní večer věnovaný literatuře strávíme s dramaturgyní, publicistkou, literární kritičkou, scenáristkou a spisovatelkou Klárou Vlasákovou. Akce se uskuteční v úterý 2. března 2021 na FB profilu Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

3D vizualizace Ústřední knihovny a Mahenova památníku

K příležitosti stého výročí spustila Knihovna Jiřího Mahena v Brně pro veřejnost 3D vizualizaci Ústřední knihovny a Mahenova památníku. Čtenáři a příznivci tak budou moci navštívit prostory knihovny i virtuálně z pohodlí domova.

Březnové čtení

Pohodlně se usaďte a začtěte do oblíbené knihy. V tomto článku přinášíme tipy na březnové novinky.