Petr Minařík, šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny. Foto: Petr Minařík

Nějaké volby máme každý rok. Voliči jsou unaveni, zkusili už takřka všechny možnosti a z nabídky jim už nic nechutná. Někteří se tedy volebním urnám vyhýbají takřka stejným obloukem, jako by šlo o urny pohřební, druzí tam házejí náhodně vylosované kandidátky se soupiskou jmen těch, kteří se obětovali a nastoupí za nás všechny do některého ze zastupitelstev či některé komory parlamentu.

To pochopitelně není bez následků. Do lavic s tlačítky „pro“, „proti“, „zdržel se“ usedají lidé, kteří v životě chtěli dělat něco úplně jiného. Krást koně, řídit pekárnu jako firmu nebo si jen tak sedět pod Pálavou a při západu slunka sledovat dovádějící děcka v čínském aquaparku. A nyní musejí novelizovat a interpelovat, až se z nich kouří.

Voliči často zapomínají, že stejnou únavu z politiky, kterou mnohdy pociťují oni, zažívají i jimi zvolení zástupci každý den. Práce zastupitele je nezastupitelná.

 Nelze se potom ani v nejmenším divit, že si poslanci (je jedno, které úrovně) hledají ke své běžné agendě i nejrůznější koníčky a hobby. Čtyři nebo dokonce šest let bez vedlejší zájmové činnosti by nevydržel nikdo. I oddanost vlasti má své limity.

 A tak jsou ženy a muži v našem čele vášnivými amatérskými hvězdáři, ornitology či stále populárnějšími numismatiky. Ve sněmovních a jiných lavicích nám rostou zástupy domácích lékařů, epidemiologů, astrofyziků. Zeptejte se na cokoliv, vždy mají hbitou odpověď.

 Škoda takového potenciálu, který zůstává bez všeobecného užitku. Jistě se shodneme, že nesporným přínosem každého nedělního poledne by bylo, kdyby stereotypní odpovědi na otázky Václava Moravce vystřídaly úderné kvízové chytáky Aleše a Evy.

 Podmanivá hudba, přítmí televizního studia s blikající pyramidou a u stolečků nejchytřejší ze zvolených politiků. Kdo bude mít štěstí a bude mu to pálit, postoupí do druhého kola a národ hned pochopí, že tohle není žádné žvanivé ořezávátko, ale chlápek, který si v poslanecké lavici neposílá nemravné ememesky s bufetářkami, ale sjíždí hesla na Wikipedii. AZ kvíz by českému voliči ukázal politiky, které si dávno přeje. Moudré a sečtělé, kteří se rádi pobaví i poučí. A ta jejich radost, když je Eva s Alešem pozvou k bankomatu, kde si legálně mohou nabrat peněz, kolik jich unesou, taková radost by neminula jedinou tuzemskou domácnost.  

Petr Minařík

šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.