Zapojte se do tvorby vzpomínkové brožury k 60. výročí Technického muzea v Brně. Foto: Asociace muzeí a galerií ČR

Dne 1. ledna 1961 došlo k osamostatnění brněnské pobočky tehdejšího Národního technického muzea a vzniklo Technické muzeum v Brně, které letos slaví své šedesáté narozeniny. K tomuto jubileu se připravuje brožura mapující vzpomínky na muzeum či jednotlivé expozice od počátku jeho samostatné existence.

Na této brožuře má možnost podílet se každý, kdo má nějaké poutavé vzpomínky na návštěvu muzea. Stačí je zaslat v podobě fotografií s popiskami či krátkého textu na e-mail akce@tmbrno.cz do 28. srpna 2021. Protože nejen oficiální archivní materiály tvoří paměť instituce. Ze zaslaných materiálů se pak některé dostanou do připravované vzpomínkové brožury a autor nebo autorka nejstarší vzpomínky získá dárek. Technické muzeum v Brně tedy již šedesát let přináší užitek společnosti jako samostatná instituce zabývající se dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů. 

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.