Markéta Filipová, Pohlazení, 2020 © archiv autorky 

V dějinách moderního výtvarného umění se opakují okamžiky, kdy se umění přesouvá z galerie do ulic města. Až dosud byla hlavní motivací potřeba umělecké scény vzepřít se mocenským či prostorovým omezením výstavních institucí. Zažívat tvůrčí svobodu i konfrontaci se širším okruhem diváků. 

Koronakrize se stala nečekaným podnětem znovunastartování tohoto pohybu. Dalo by se očekávat, že jej bude sdílet plno umělců, umělkyň a galerií. Opak je pravdou. V době nadvlády on-line, kam se přesunula velká částku kulturních programů, zůstává tento pohyb výjimečný. Je to jakýsi off-line disent. I proto se kurátorky Galerie TIC se rozhodly nechat umění prostoupit z interiéru galerie na vnější plášť budovy. V průběhu února a března tu budou ve třech fázích umístěny malby na textil od Markéty Filipové.  Soustava maleb, která se bude postupně zjevovat na fasádě, je součástí projektu Černá skříňka zaměřeného na nové podoby galerijní praxe, jež nejsou nutně vázány na pořádání výstav. Hledáme tak možnosti, jak aktuálně podpořit vznik živého umění a jak jej zprostředkovávat veřejnosti. Opusťte svá kancelářská křesla a gauče a přijďte se podívat. 

TIC

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jádra & Tvary v podcastu

Na současnou popularitu podcastů reaguje Galerie TIC seriálem s názvem Jádra & Tvary. Jedná se o rozhovory vycházející z celoročního kurátorského projektu Šimona Kadlčáka. Ten se zabývá historií vitrínkových galerií v Brně, které „okupovaly“ místa, kde se obvykle umění nevystavuje, jako jsou výlohy, peněženka, skříň nebo batoh.

TMB na doma

Technické muzeum v Brně je sice v současné chvíli pro veřejnost uzavřeno, i přesto ale zůstává s veřejností v kontaktu, a to prostřednictvím on-line projektů. Mezi jeden z nich patří hravý program pro děti i dospělé s názvem TMB na doma.

Za uměním zve Martin Koplík

Psát v dnešní době pozvánku na kulturní akce je práce hodná sebevraha. Nicméně budeme doufat, že než vyjde březnový KAM, který právě držíte v ruce, tak se situace změní, a vy budete moci za kulturou opět vyrazit.

Laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021

Společnost Jindřicha Chalupeckého, jejímž posláním je podporovat současné české umění a posilovat jeho roli ve společnosti i v rámci mezinárodního kontextu, uděluje Cenu Jindřicha Chalupeckého pro vizuální umělce do 35 let již od roku 1990.

Špilberk žije!

Přestože jsou v současné době interiéry Špilberku pro veřejnost uzavřeny, hrad nezahálí a nabízí způsoby, jak zůstat se svými návštěvníky nadále v kontaktu. Na stránce Špilberk virtuálně najdou zájemci virtuální prohlídky k výstavám, videa, interaktivní mapové aplikace a mnoho dalšího.