Poslední večeře: instalace Hynka Skotáka v bývalé vězeňské kapli brněnské Káznice © archiv Studios Káznice 

Loni o prázdninách vzniklo v Káznici sedm nových ateliérů pro výtvarníky. Zaplnily patro, v němž dříve sídlila policejní služebna. Šest ateliérů si rychle našlo své stálé uživatele, sedmý slouží jako rezidence pro hostující umělce. 

Prvním hostem se stal sochař Pavel Opočenský, který se účastnil zářijového výtvarného sympozia. Přímo na místě vytvořil sérii jemných kreseb zachycujících detaily prostor cel a vězeňských dvorů. Vedle něj zde v atmosféře babího léta tvořili místní umělečtí rezidenti Tereza Holá a Hynek Skoták, hostující výtvarnice Vendula Chalánková, básnířka Andrea Vaculíková a kurátorka Jana Písaříková. Výsledná výstava ukázala, že umělecké tvorbě inspirující prostor bývalé věznice svědčí. A přítomnost umělců přináší také plody. Výklenky fasády směrem do ulice Bratislavská zaplnily postery dalšího z místních rezidentů, streetartisty Lakiho, a ve výlohách protějšího podniku Café In The Ghetto mohou kolemjdoucí zhlédnout malby jeho ateliérového kolegu Kryštofa Netolického. Zajímavá spolupráce se zde rodí díky brněnskému pobytu kurátorky Iris Kasper a na přelomu února a března se uskuteční první ze série uměleckých rezidenčních výměn mezi Káznicí a Freies Atelierhaus Schaumbad v rakouském Grazu. Veřejnosti se ateliéry otevřou první víkend v červnu během celobrněnské akce OPEN STUDIOS. Návštěvníci se pak mohou přesvědčit na vlastní oči, jak umění sluší historickým prostorám bývalé věznice.

TIC

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.