Poslední večeře: instalace Hynka Skotáka v bývalé vězeňské kapli brněnské Káznice © archiv Studios Káznice 

Loni o prázdninách vzniklo v Káznici sedm nových ateliérů pro výtvarníky. Zaplnily patro, v němž dříve sídlila policejní služebna. Šest ateliérů si rychle našlo své stálé uživatele, sedmý slouží jako rezidence pro hostující umělce. 

Prvním hostem se stal sochař Pavel Opočenský, který se účastnil zářijového výtvarného sympozia. Přímo na místě vytvořil sérii jemných kreseb zachycujících detaily prostor cel a vězeňských dvorů. Vedle něj zde v atmosféře babího léta tvořili místní umělečtí rezidenti Tereza Holá a Hynek Skoták, hostující výtvarnice Vendula Chalánková, básnířka Andrea Vaculíková a kurátorka Jana Písaříková. Výsledná výstava ukázala, že umělecké tvorbě inspirující prostor bývalé věznice svědčí. A přítomnost umělců přináší také plody. Výklenky fasády směrem do ulice Bratislavská zaplnily postery dalšího z místních rezidentů, streetartisty Lakiho, a ve výlohách protějšího podniku Café In The Ghetto mohou kolemjdoucí zhlédnout malby jeho ateliérového kolegu Kryštofa Netolického. Zajímavá spolupráce se zde rodí díky brněnskému pobytu kurátorky Iris Kasper a na přelomu února a března se uskuteční první ze série uměleckých rezidenčních výměn mezi Káznicí a Freies Atelierhaus Schaumbad v rakouském Grazu. Veřejnosti se ateliéry otevřou první víkend v červnu během celobrněnské akce OPEN STUDIOS. Návštěvníci se pak mohou přesvědčit na vlastní oči, jak umění sluší historickým prostorám bývalé věznice.

TIC

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.