Seriál Cobra Kai pokračuje třetí řadou. Foto: archiv distributora

Cobra Kai nikdy neumírá

Mezi kultovní filmy pro mládež, které se v 80. letech a na počátku 90. let dostaly divákům pod kůži, patřil Karate Kid z roku 1984. Příběh Dannyho La Russa (Ralph Macchio), kterého pan Mijagi (Pat Morita) naučil tvrdě pracovat a k tomu přihodil pár mouder a chvatů karate, se dočkal několika přímých pokračování. 

Po sérii filmů přišel v roce 2018 rodinný seriál, a ten čerstvě pokračuje třetí řadou. Je divácky atraktivní, „in“ a zároveň nostalgický. Namísto dobráka a úspěšného prodejce aut Dannyho se vyprávění soustředí na kobra-protivníka Johnnyho Lawrence (William Zabka). Hvězda karate turnajů pohasla, Johnny, živící se jako údržbář, přichází o práci, žije sám a život má v troskách. Ztracenou rovnováhu nachází při obnovování dódža Cobra Kai, čímž znovu rozdmýchá letitou rivalitu mezi již dospělými muži. Konflikt nezůstává bez následků na dospívající potomky, chráněnce a jejich vrstevníky ze školy.

Cobra Kai
tv. Josh Heald, Jon Hurwitz a Hayden Schlossberg
USA 2018–21
na VOD od 1/1
Netflix

Za protektorátních nocí

Se sentimentálním námětem o nešťastné lásce přišel do Lucernafilmu sám šéf Miloš Havel a básník Vítězslav Nezval jej přepsal do scénáře. V roli nešťastného Záviše Herolda před kamerou debutoval Karel Höger, jeho milovanou Janou byla Lída Baarová. 

Výsledkem je příjemný únikový a oddechový hudební film s lehce melancholickou atmosférou, uměřenými hereckými výkony a s výraznou kamerou Ferdinanda Pečenky. Snímek uvozuje oznámení, že „osoby, jejichž osudy líčí tento film, jsou vesměs smyšlené, a připomínají-li někomu události a postavy, které znal, jde o podobnost čistě náhodnou“. Přesto či právě proto se zmiňuje podobnost osudu hlavního hrdiny a skladatele Rudolfa Frimla, jenž zhudebnil básnickou sbírku Písně Zavišovy, příbuzného filmařů.  Je symbolické, že „limonáda“ Za tichých nocí (1940) má nyní obnovenou premiéru na YouTube kanálu Česká filmová klasika. V kinech byla uvedena 17. ledna 1941, od  premiéry letos uplynulo 80 let.

Za tichých nocí 
r. Zdeněk G. Hašler
Československo 1940
na YouTube od 6/2
Česká filmová klasika – NFA

Karel Höger a Lída Baarová za tichých nocí. Foto: Národní filmový archiv

Film Dickinson bude dostupný na Apple  TV+. Foto: archiv distributora

Poezie a ironie

Česká televize v lednu přikovala diváky k obrazovkám seriálem Božena (o Němcové) a na Apple TV+ v únoru vrcholí druhá řada seriálu Dickinson, jenž je poctou americké básnířce Emily Dickinsonové. 

Obě ženy, Němcová i Dickinsonová, byly skoro současnice a žily ve svobodomyslných a obdobně společensky sešňěrovaných společnostech uprostřed 19. století. Nonkonformní Němcové a jejím blízkým se, bohužel, jen zřídkakdy daří vystoupit z čítankově tuhého rámu obrozenecké konvence. Zato Dickinsonová, žijící skoro celý život v ústraní, se dočkala energicky a svěže pojaté série. Namísto poklidného kostýmně artového retra načrtává Alena Smith rozmazlenou provokatérku na prahu dospělosti, která žije poezií. Dickinson si právem zaslouží obdiv coby sebevědomě drzý seriál. Biografická fakta se mísí s fantazií a sněním. Hailee Steinfeld (Bumblebee) jako Emily je natolik sympaticky „jiná“, že stojí za pozornost při přepínání z jednoho kanálu na druhý.

Dickinson
tv. Alena Smith
USA 2019–21, 10 × 30 min.
na VOD od 8/1–26/2
Apple TV+

Svět domácího kina v uplynulém roce

Ačkoliv je boom domácích nosičů dávno pryč, neznamená to, že by DVD a BR řekly definitivní sbohem, ač nelze přehlédnout, jak silně na ně dopadl covid. Odliv kinopremiér se v segmentu projevil malým přísunem novinek. 

Proto se trh během roku propadl o 17 %, jak uvádí Magic Box, jediný velký hráč, který zbyl poté, co v květnu teritorium fyzických nosičů zřejmě definitivně opustil Bonton. V prodeji vedly dětské a rodinné filmy (Ledové království 2), sci-fi (Star Wars: Vzestup Skywalkera) a poctivý midcult (Joker). Ve skromné nabídce českých DVD/BR vydaných od ledna do prosince zaujmou Filmy Jana Kříženeckého (1898–1911), remaster seriálu F. L. Věk (1970), The Plastic People of the Universe (2001), Nabarvené ptáče (2019), Pražské orgie, homemade vydání Karel, já a ty, z novinek Bourák (2020), 3Bobule, Šarlatán, tv série Herec a další. Na Slovensku loni vyšel mj. Obchod na korze (1965), Elo Havetta Collection (1963–72) a 2 filmy Dušana Hanáka.

Miloš Henkrich

Z filmu Králové videa. Foto: Film Europe

Díla Kazuhira Sody bývají uváděny na festivalech. Foto: dafilms.cz

Profil japonského dokumentaristy

Kazuhiro Soda (1970) je japonský nezávislý filmař žijící v New Yorku. Jeho dílo bývá uváděné na festivalech, v alternativní distribuci a artových kinech. Některé snímky byly příležitostně uvedeny i v ČR (Kampaň, 2008, či Továrna na ústřice, 2016). 

Jeden z jeho posledních filmů, černobíle natočený Minatoči (2018), obdivuje režisér Parazita Džun-ho Pong. Práce pro televizi a s ní spojená byrokratizace tvorby mu znechutila zavedené postupy a plánování natolik, že šel na volnou nohu a přijal vlastních deset „přikázání“, která osvobozují od ideologie i záměrů v předprodukci i postprodukci a vedou k soustředěnému autorskému zájmu o svět:  žádný scénář, natáčení vlastní kamerou a v dlouhých záběrech, za své peníze aj. Během první vlny covidu se s dalšími filmaři aktivně zapojil do záchrany „malých“ nezávislých kin (v Japonsku nazývaných minishiatā) jejich napojením na streamovací služby. Sodovu tvorbu v únoru představí dafilms.cz.

Kazuhiro Soda
USA/Japonsko
na VOD od 8/2
dafilms.cz

Ambice v odstínech černé a bílé

Před lety chtěl na sebe Netflix upozornit, že není jen neobyčejně úspěšnou videopůjčovnou překlopenou na internet, ale má i umělecké ambice. Zabodoval až na benátském festivalu filmem Roma (2018), mixem autorské osobnosti a černobílého obrazu. 

Úspěch Romy zůstal zatím nepřekonán, byť na první pohled jde o úspěšný recept. Elisa y Marcela (2019, r. Isabel Coixetová) se v Berlíně dočkala vlažného přijetí a diváckým očekáváním zůstal dlužen i v detailech zajímavý Fincherův Mank (2020). Mnohé slibuje napravit únorová novinka, komorní snímek Malcolm & Marie od Sama Levinsona (Mladí zabijáci, Eforia). Titul je nasnímaný na černobílý 35mm film (což zdaleka není obvyklé) Levisonovým blízkým kolegou, kameramanem Marcellem Révem. Malcolm (John David Washington – Tenet) a Marie (Zendaya – Euforie, Spider-Man: Daleko od domova) tvoří milenecký pár, který jednoho večera zažívá první velkou partnerskou krizi.

Malcolm & Marie
Sam Levinson
USA 2021
na VOD od 5/2

Netflix

Malcolm (John David Washington – Tenet) a Marie (Zendaya – Euforie, Spider-Man: Daleko od domova). Foto: archiv distributora

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Na co se podívat v březnu?

Dochází vám nápady, na co se doma podívat? V tomto článku najdete tipy jak na novinky, tak i starší filmy od redaktora KAM Miloše Henkricha.

Brno ve filmu

Filmová kancelář Brno / Brno Film Office vznikla pod TIC BRNO v roce 2017 a od svého založení spolupracovala na více než 20 celovečerních hraných filmech, zahraničních projektech, televizních seriálech a minisériích. Na rok 2021 chystá 6 premiér.

Za filmem prostřednictvím literatury zve Miloš Henkrich

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Kino Art je zavřené, ale nespí

Dveře Artu i sálů jsou sice pořád zavřené, v kině se nicméně stále pracuje. A to nejen na on-line projekcích či na přípravách filmových kvízů a dalšího obsahu. Tým se aktivně věnuje také podávání žádostí a grantů, i drobným úpravám zákulisí.

Co se natáčelo v Brně?

Sledujete nejnovější detektivku České televize Hlava Medúzy? A víte, že byla natáčena v Brně, stejně jako úspěšná detektivní série Labyrint nebo jeden z nejoblíbenějších seriálů Četnické humoresky? Filmy a seriály natáčené v Brně a jeho okolí mapuje filmový okruh na GOtoBRNO.cz.