Co by doporučila lidem, kterým chybí možnost zajít si na divadelní představení improvizátorka a lektorka Barbara Herucová? A co po pracovní stránce chystá na příští měsíce? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Jakou zkušeností byly poslední měsíce pro vás jako improvizátorku?

Improvizace je pro mě o bytí v přítomném okamžiku, ať už na jevišti nebo na lekcích, kde ji učím. Ani jedno v současné situaci není možné. Improvizace je také o přijímání toho, co je. Hraju s tím, co mám. A tohle je teď to, co máme, tak se snažím experimentovat a nacházet naplnění a hravost mimo jeviště.

Co naopak chystáte po pracovní stránce na měsíce příští?

Nedávno jsem se přidala k projektu Deep Forest Brno/Berlín, ve kterém zkoumáme, jak komunikovat změnu klimatu v městském prostředí pomocí uměleckých prostředků. Připravuji sérii audiolekcí improvizace. Dokončuji městskou hru, plánuji letní workshopy a chystám i on-line kurz o klimaticky motivovaných příbězích. A s příběhy je spojený i nový mail artový projekt.

Co byste doporučila lidem, kterým chybí možnost zajít si na divadelní představení?

Hlavně bych jim vzkázala, že jim rozumím. Taky mi divadlo chybí. Zdá se mi prospěšné připustit si a prožít emoce, které v nás tato situace vyvolává, a pak se posunout dál. Jaké naše potřeby divadelní představení naplňují? Pro mě je to potřeba krásy, sounáležitosti a inspirace. Když vím, jaké potřeby si takto naplnit nemůžu, můžu vymyslet jiné strategie jak na ně. Potřebu krásy naplní pobyt v přírodě. Potřebu sounáležitosti komunikace s blízkými. Potřebu inspirace třeba kniha nebo podcast. Také si ráda pustím live stream divadelních počinů, které jsou teď k dispozici.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.