Jedním z očekávaných filmů roku 2021 je Nikdo v hlavní roli s Bobem Odenkirkem. Foto: CinemArt
Není pochyb, že situace v kinech a v audiovizuálním průmyslu z roku 2020 se výrazně promítne i do dalších let. Stručné shrnutí zisků/ztrát z loňska je také výhledem do roku 2021.
Statistika (zdroj: kinomaniak.cz) uvádí propad tuzemské návštěvnosti kin o 65 % ve srovnání s rokem 2019. K obdobné situaci došlo i v dalších zemích se silnou národní kinematografií (Nizozemsko 57 %, Rusko 60 %, Německo 69 %, Francie 69 %, Itálie 72 %, USA 82 %). Potěšilo, že 25 uvedených českých titulů (s 26,6% zastoupením v kinonabídce) vyhledalo 50,5 % diváků, (což obnášelo 2 333 556 prodaných vstupenek). Amerika skončila v těsném závěsu.
Filmové asociace na základě dostupných dat vládu od podzimu marně přesvědčují, že kina nespadají mezi zdravotní hrozby. Škoda. Uvolněním by se sice dosáhlo jen skromných zisků, avšak ty by vedly k obnovování důvěry v systém.
Státnímu fondu kinematografie proto nezbývá než mimořádnými výzvami pomáhat přežít filmovému průmyslu (kina, distribuce a produkce).
I když internetový prostor ještě zvládá zabavit uživatele on-line obsahem či alternativou (Moje kino live), stejně se vracíme k významu kina a k faktu, že jsou alfou i omegou audiovizuálního společenského života. Což nepřekryje ani fakt, že od poloviny února začne Sony nabízet k novým televizím ze série XR novou streamovací službu Bravia Core i v ČR a během roku na český trh vstoupí kanál Disney+ (seriál Mandalorian aj.). Ani s rozvojem služeb a technologií ne(z)mizí hlad po kině. Půst je dlouhý a bude zázrak, když skončí dříve než po Velikonocích.