Maršovské vodopády jsou tvořeny různými stupni a kaskádami. Foto: Milan Šimek

Kdo si chce odpočinout od ruchu velkoměsta a užít si trochu klidu v přírodě, neměl by si nechat ujít výlet k Maršovským vodopádům. Nachází se uprostřed lesů v blízkosti obce Maršov u Veverské Bítýšky. 

Jako výchozí bod, odkud se za vodopády vydáte, můžete zvolit osadu Šmelcovna, kde se dá zaparkovat. Sejděte do rokle Salašského potoka, kde protékají celkem tři Maršovské vodopády. Jejich výška se pohybuje zhruba od 3,5 metru do 5,5 metru. Díky pestrému geologickému podloží se vodopády skládají z několika kaskád. Naskytne se vám tak podhled na mechem porostlé stěny skal, mezi kterými protékají peřeje vody. Abyste se ale z výletu nevraceli zklamaní, musíte si dát pozor, kdy se k Salašskému potoku vydáte. Počkejte si, až více zaprší nebo roztaje sníh, jinak by se totiž mohlo stát, že vodopády nenajdete. Další možností je vyjet k vodopádům, až pořádně přituhne a zmrzlá voda vytvoří krásné krápníky. (kh)

Maršovské vodopády

Maršov

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jarní dobrodružství v Moravském krasu

Krása probouzející se přírody, naučné stezky, turistické trasy, zámky, hrady, rozhledny, jeskyně… To vše a mnohem více je jaro v Moravském krasu. Využijte prodlužujících se víkendových dní k objevování nejrůznějších koutů a tajemství této unikátní chráněné krajinné oblasti.

Cestovatelské středy se vrací

Dobrá zpráva pro všechny diváky pořadu Cestovatelské středy v Národním muzeu! I přes nemožnost scházet se naživo bude program pokračovat alespoň on-line formou, přičemž jeho následující díly nabídnou hned několik zajímavých hostů.

Na psí výlety zve chlupatá střela Bára

Drazí psí kamarádi, za hranice nemůžeme, ale to neznamená, že budeme sedět doma. Stejně musíme venčit lidi. Proč je nevzít na celodenní výlet za krásami naší země? Že je tu vše, co potřebujeme, víme už od dob, kdy přišel praotec pes a počůral Říp.

Opevněný kostel v Kurdějově

Pozdně gotický kostel svatého Jana Křtitele tvoří se samostatně stojící zvonicí, kaplí Všech svatých, a kostnicí jeden z největších a nejzachovalejších komplexů opevněného kostela v Česku. Tento objekt, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází v centru obce Kurdějov v okrese Břeclav.

Moravské Toskánsko

Dlouhé pásy hnědých a zelených polí, které, zdá se, nemají konce. Nádherně zvlněná krajina přezdívaná Moravské Toskánsko, již velmi dobře znají fotografové z celého světa, byla v roce 2016 renomovaným časopisem Condé Nast Traveller zařazena do první padesátky nejkrásnějších míst světa.