„Haly působí jako nedobytné pevnosti, nemají totiž žádná okna. Svítí se v nich jen umělým osvětlením, které ovlivňuje snůšku nosnic tak, aby byla co nejvyšší.“ Tento svět představuje výstava Sundej růžové brýle aneb Hlava na hlavě v šalině. Foto: NESEHNUTÍ

Už brzy to bude rok, co se možnosti kulturního života smrskly do prostoru obrazovky našich počítačů. Až na pár dočasných skulin, kterými v rozvolnění vykoukl starý předpandemický svět, jsme stále zavřeni doma na pár metrech čtverečních.

Intenzivně zažíváme prostory našich bytů, oknem netrpělivě vyhlížíme horizont za koronavirovými vlnami a těšíme se, až to pomine. Jaké by bylo už takto zůstat do konce života? Tisíce hospodářských zvířat žijí ve stísněných prostorách, které nikdy neopustí. Jedna slepice prožije celý svůj život v prostoru srovnatelném velikosti listu A4. Stejného rozměru jsou i fotografie z velkochovů, které můžete vidět v brněnské galerijní tramvaji křižující město na různých linkách. Její aktuální polohu (vůz 1033) můžete vyhledat na internetu, proniknout touto kulturní skulinou a v pojízdné galerii si prohlédnout výstavu Sundej růžové brýle aneb Hlava na hlavě v šalině. Výstavu organizuje sociálně-ekologická organizace NESEHNUTÍ, která se snaží pomocí svých ekologických a lidskoprávních aktivit ukázat, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola.

Hospodářská zvířata jsou zvěčněna také ve veřejném prostoru. V centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí dominují střeše tři realističtí kohouti, které zpracoval brněnský sochař Josef Rösser. O kousek dál, na rohu náměstí Svobody a Rašínovy ulice, naše kroky mlčky pozoruje betonová hlava býka, která vznikla po revoluci jako upoutávka na řeznictví.

V České republice se nachází přes dva tisíce velkochovů. Přestože jsou všude kolem nás, často o nich ani nevíme. Můžete se podívat, kde všude se nacházejí, na mapu velkochovů na webových stránkách uvedených pod tímto článkem. Sundejte růžové brýle a nahlédněte, jak vypadá klecový chov nosnic kousek od Brna. 

Většina z nás stále může alespoň na chvíli vyrazit do ulic, trošku protáhnout křídla a právě teď, když jsou uzavřeny vnitřní prostory galerií, můžeme obrátit zrak ven. Hospodářská zvířata jsou zvěčněna také ve veřejném prostoru. V centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí dominují střeše tři realističtí kohouti, které zpracoval brněnský sochař Josef Rösser.

O kousek dál, na rohu náměstí Svobody a Rašínovy ulice, naše kroky mlčky pozoruje betonová hlava býka, která vznikla po revoluci jako upoutávka na řeznictví. Pokud chcete objevovat další sochy ve veřejném prostoru, můžete si naplánovat procházku podle mapy projektu Pavla Karouse Vetřelci a volavky.

Eva Jašková

NESEHNUTÍ

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.