Co má šéfdirigent Roman Válek v plánu s Czech Ensemble Baroque na rok 2021? Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době? A která alba či hudební projekty ho zaujaly v uplynulých měsících? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co máte s Czech Ensemble Baroque v plánu na rok 2021?

Pokud přežijeme mezidobí, v němž nad jakýmikoli hudebními plány visí Damoklův meč, tak je v plánu hned několik superzajímavých projektů. Spolupráce se světovým kontratenorem Andreasem Schollem na velikonočním festivalu v projektu Vivaldi, dále CD Requiem F. I. Tůmy, jež otevírá další etapu spolupráce se Supraphonem, CD Molieri s Adamem Plachetkou, Telemannovo oratorium – Poslední soud na Hudebním festivalu Znojmo, festival v Rheingau. Je však nutno vše mocně zaklepat na dřevo a doufat, že svět přijme covid do stáje tzv. běžných nemocí a vše půjde normálně dál.

Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době?

Je asi jako pop music, jazz a všechny jiné žánry, jež lidi harmonizují, rytmizují, povznáší a zkrátka baví. Přestože otázka duchovní je pro dnešního člověka zdánlivě na vedlejší koleji, je jasné, že kdesi v hloubi i největší ateista dnešní doby hledá otázky v oblasti vlastní existence, vesmíru, života a smrti. Doba barokní, ať v dílech duchovních či světských, měla tato témata v zorném úhlu téměř principiálně. I úplný laik toto cítí v barokní hudbě na první poslech, a proto můžeme směle tvrdit, že baroko promlouvá i přes staletí stále aktuální řečí.

Která alba či hudební projekty vás zaujaly v uplynulých měsících?

Oceňuji všechny streamované koncerty, zejména v oblasti nezřizované kultury. Jde totiž ve většině případů téměř o hrdinské činy z hlediska uměleckého i organizačního.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.