Co má šéfdirigent Roman Válek v plánu s Czech Ensemble Baroque na rok 2021? Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době? A která alba či hudební projekty ho zaujaly v uplynulých měsících? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co máte s Czech Ensemble Baroque v plánu na rok 2021?

Pokud přežijeme mezidobí, v němž nad jakýmikoli hudebními plány visí Damoklův meč, tak je v plánu hned několik superzajímavých projektů. Spolupráce se světovým kontratenorem Andreasem Schollem na velikonočním festivalu v projektu Vivaldi, dále CD Requiem F. I. Tůmy, jež otevírá další etapu spolupráce se Supraphonem, CD Molieri s Adamem Plachetkou, Telemannovo oratorium – Poslední soud na Hudebním festivalu Znojmo, festival v Rheingau. Je však nutno vše mocně zaklepat na dřevo a doufat, že svět přijme covid do stáje tzv. běžných nemocí a vše půjde normálně dál.

Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době?

Je asi jako pop music, jazz a všechny jiné žánry, jež lidi harmonizují, rytmizují, povznáší a zkrátka baví. Přestože otázka duchovní je pro dnešního člověka zdánlivě na vedlejší koleji, je jasné, že kdesi v hloubi i největší ateista dnešní doby hledá otázky v oblasti vlastní existence, vesmíru, života a smrti. Doba barokní, ať v dílech duchovních či světských, měla tato témata v zorném úhlu téměř principiálně. I úplný laik toto cítí v barokní hudbě na první poslech, a proto můžeme směle tvrdit, že baroko promlouvá i přes staletí stále aktuální řečí.

Která alba či hudební projekty vás zaujaly v uplynulých měsících?

Oceňuji všechny streamované koncerty, zejména v oblasti nezřizované kultury. Jde totiž ve většině případů téměř o hrdinské činy z hlediska uměleckého i organizačního.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Jsme divadlem určité umělecké harmonie, říká Petr Gazdík

V čem je brněnské divadlo specifické? Kde herce Petra Gazdíka můžeme přes léto vidět? A co mu v poslední době udělalo největší radost?

Výzvy mi dělají radost, říká ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická

Jaký program chystá Knihovna Jiřího Mahena na léto? Kteří autoři/knihy jsou pro ředitelku knihovny Libuši Nivnickou nejoblíbenější? A co jí v poslední době udělalo radost? Čtěte v krátkém rozhovoru.