Co má šéfdirigent Roman Válek v plánu s Czech Ensemble Baroque na rok 2021? Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době? A která alba či hudební projekty ho zaujaly v uplynulých měsících? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co máte s Czech Ensemble Baroque v plánu na rok 2021?

Pokud přežijeme mezidobí, v němž nad jakýmikoli hudebními plány visí Damoklův meč, tak je v plánu hned několik superzajímavých projektů. Spolupráce se světovým kontratenorem Andreasem Schollem na velikonočním festivalu v projektu Vivaldi, dále CD Requiem F. I. Tůmy, jež otevírá další etapu spolupráce se Supraphonem, CD Molieri s Adamem Plachetkou, Telemannovo oratorium – Poslední soud na Hudebním festivalu Znojmo, festival v Rheingau. Je však nutno vše mocně zaklepat na dřevo a doufat, že svět přijme covid do stáje tzv. běžných nemocí a vše půjde normálně dál.

Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době?

Je asi jako pop music, jazz a všechny jiné žánry, jež lidi harmonizují, rytmizují, povznáší a zkrátka baví. Přestože otázka duchovní je pro dnešního člověka zdánlivě na vedlejší koleji, je jasné, že kdesi v hloubi i největší ateista dnešní doby hledá otázky v oblasti vlastní existence, vesmíru, života a smrti. Doba barokní, ať v dílech duchovních či světských, měla tato témata v zorném úhlu téměř principiálně. I úplný laik toto cítí v barokní hudbě na první poslech, a proto můžeme směle tvrdit, že baroko promlouvá i přes staletí stále aktuální řečí.

Která alba či hudební projekty vás zaujaly v uplynulých měsících?

Oceňuji všechny streamované koncerty, zejména v oblasti nezřizované kultury. Jde totiž ve většině případů téměř o hrdinské činy z hlediska uměleckého i organizačního.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

DJ Opia: moje poslední rapový album bude Velkej průser

Je brněnský rap tvrdší než ten pražský? Jaké příběhy se dají spojit se zastávkami místní MHD? A co bude DJ Opia dělat, až vyjde jeho album Velkej průser? S výraznou osobností české hiphopové scény jsme si povídali o hudbě i street artu.

Zvu vás na Setkání spiklenců, říká Simona Hába Zmrzlá

S herečkou Simonou Hába Zmrzlou jsme si povídali třeba o tom, kde v této době najít odhodlání a optimismus nebo co pro ni znamená jaro v Brně. Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kapela tryo: na vydání desky pod Cabinet Records jsme se domluvili během tří minut v šalině

Kytarista a zpěvák Šimon Podrazil, basistka Lucka Čejková a bubeník Hynek Čejka. To je brněnské tryo. Kapela se začala výrazněji projevovat na brněnské alternativní rockové scéně během roku 2018, kdy vydali EP Bedroom Jive, rok poté vydali EP s názvem Karl. Nyní vydali singl presence a chystají album sustainable gardening.

Architekti Chybik+Kristof: Plánujeme postavit školu v Himálaji

Na čem aktuálně pracují architekti Chybik+Kristof? A která historická brněnská budova je stále baví? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Herečka Alena Antalová: Nenapadlo by mě, že se ze mě stane seriálový divák

Kde hledá kulturu v době uzavření kulturních institucí herečka Alena Antalová? A co pro ni znamená jaro v Brně? Čtěte v krátkém rozhovoru.