Výhled na lokalitu, kde byla nalezena Věstonická venuše. Foto: Anna Soldánová

Po měsících práce z domu, vyučování na dálku se jistě budete chtít zvednout od obrazovek počítačů. Na řadu přicházejí muzea pod širým nebem a nejrůznější naučné stezky. Třeba ty představující nejstarší historii jižní Moravy.

Období, kdy kolem Pálavy táhli mamuti a sídlili tu pravěcí lidé. Do doby před 40 000 lety se vrátíte na Archeostezce spojující muzeum v Dolních Věstonicích a Archeopark Pavlov. Stezka je dlouhá přibližně 3,5 kilometru a vede podél všech významných nalezišť. Podívejte se, kde se našla Věstonická venuše nebo záhadami opředený dolnověstonický trojhrob. Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamennou, bronzovou i železnou na vlastní kůži.

Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamennou, bronzovou i železnou na vlastní kůži.

Pokud se vám ovšem pravěk přejídá, není nic jednoduššího než poodjet jenom kousek vedle do Pasohlávek, kde je nově otevřené centrum Brána do římské říše, jež připomíná dobu, kdy byla jižní Morava nejsevernější částí římské říše. K centru přiléhá také naučná stezka  začínající kousek od kempu Merkur, je dlouhá 1,5 kilometru a na 10 zastaveních podél nádrží Nové mlýny se seznámíte s Římany a jejich působením tady na Moravě.

K tomuto tématu taky na zámku v Mikulově chystáme rozsáhlou výstavu Keltové pod Pálavou, která nás zavede 2 000 let do minulosti a ukáže nám, jak žili Keltové pod pálavskými vrchy. Pro fanoušky římské říše pak jednoznačně doporučuji naši stálou expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou na mikulovském zámku.

Anna Soldánová

Regionální muzeum v Mikulově

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.