Výhled na lokalitu, kde byla nalezena Věstonická venuše. Foto: Anna Soldánová

Po měsících práce z domu, vyučování na dálku se jistě budete chtít zvednout od obrazovek počítačů. Na řadu přicházejí muzea pod širým nebem a nejrůznější naučné stezky. Třeba ty představující nejstarší historii jižní Moravy.

Období, kdy kolem Pálavy táhli mamuti a sídlili tu pravěcí lidé. Do doby před 40 000 lety se vrátíte na Archeostezce spojující muzeum v Dolních Věstonicích a Archeopark Pavlov. Stezka je dlouhá přibližně 3,5 kilometru a vede podél všech významných nalezišť. Podívejte se, kde se našla Věstonická venuše nebo záhadami opředený dolnověstonický trojhrob. Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamennou, bronzovou i železnou na vlastní kůži.

Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamennou, bronzovou i železnou na vlastní kůži.

Pokud se vám ovšem pravěk přejídá, není nic jednoduššího než poodjet jenom kousek vedle do Pasohlávek, kde je nově otevřené centrum Brána do římské říše, jež připomíná dobu, kdy byla jižní Morava nejsevernější částí římské říše. K centru přiléhá také naučná stezka  začínající kousek od kempu Merkur, je dlouhá 1,5 kilometru a na 10 zastaveních podél nádrží Nové mlýny se seznámíte s Římany a jejich působením tady na Moravě.

K tomuto tématu taky na zámku v Mikulově chystáme rozsáhlou výstavu Keltové pod Pálavou, která nás zavede 2 000 let do minulosti a ukáže nám, jak žili Keltové pod pálavskými vrchy. Pro fanoušky římské říše pak jednoznačně doporučuji naši stálou expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou na mikulovském zámku.

Anna Soldánová

Regionální muzeum v Mikulově

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Opevněný kostel v Kurdějově

Pozdně gotický kostel svatého Jana Křtitele tvoří se samostatně stojící zvonicí, kaplí Všech svatých, a kostnicí jeden z největších a nejzachovalejších komplexů opevněného kostela v Česku. Tento objekt, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází v centru obce Kurdějov v okrese Břeclav.

Moravské Toskánsko

Dlouhé pásy hnědých a zelených polí, které, zdá se, nemají konce. Nádherně zvlněná krajina přezdívaná Moravské Toskánsko, již velmi dobře znají fotografové z celého světa, byla v roce 2016 renomovaným časopisem Condé Nast Traveller zařazena do první padesátky nejkrásnějších míst světa.

Je to na dobré cestě

To, že jsme v loňském roce museli zrušit Znojemské historické vinobraní, nás bolelo. Dlouho jsme všechny napínali a vlastně čekali, že se situace zlepší. V posledních letech jsme se s návštěvností vyšplhali až na bezmála 90 000 návštěvníků, a tak bude i letos nad vinobraním viset jeden velký otazník.

Židovská čtvrť v Boskovicích

Židovská čtvrť v Boskovicích se rozkládá v jižní části města, a patří mezi nejzachovalejší židovské památky u nás. Dodnes se pyšní původními židovskými domy, synagogou, lázní mikve nebo hřbitovem.

Za architekturou a vínem do Petrova

Nejen milovníci vína ocení výlet do obce Petrov na Hodonínsku. Mezi zdejší chloubu patří soubor vinných sklepů Plže. Celý areál tvoří asi 80 staveb, které představují lidovou architekturu Moravského Slovácka.