Co nabízí brněnská Lipka a v jaké formě se letos uskuteční Den Země? Povídali jsme si s Petrou Bartíkovou z místního PR týmu.

Jak byste představila Lipku?

Lipka patří mezi největší a nejstarší organizace v republice, které se věnují environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě. Na pěti pracovištích v Brně a okolí nabízíme ekologické výukové programy i pobyty, přírodovědné kroužky, tábory pro děti i řemeslné kurzy pro dospělé a řadu aktivit pro školy i pedagogy. Při tom všem se snažíme o co nejzodpovědnější přístup k životnímu prostředí.

Co chystá Lipka na rok 2021?

Moc rádi bychom opět pořádali Den Země – ať už v tradičním a dobře známém formátu na Kraví hoře, nebo v nové „korona“ verzi, kterou právě vymýšlíme. Připravujeme jarní tábory a v lednu jsme spustili přihlašování na oblíbené letní tábory. Věřili byste, že ty v roce 2020 praskaly navzdory epidemii ve švech? Děti z nich byly nadšené! Připravujeme i akce Řemeslné a Košíkářské léto pro dospělé. Pokud byste se chtěli zúčastnit, sledujte náš web www.lipka.cz. A budeme se těšit, že se snad konečně sejdeme na lipkových akcích v našich přírodních zahradách.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.