Hlavního kurátora Moravské galerie Ondřeje Chrobáka jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o novinkách v Moravské galerii a umění ve veřejném prostoru.

Na co se v Moravské galerii můžeme těšit v roce 2021?

Hlavní událostí sezony 2021 bude otevření zrekonstruované budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Společně s předními českými osobnostmi designu a umění zde připravujeme komplexní prostředí pro vnímání i prožívání designu. Když PES dá, tak se dveře muzea pro veřejnost otevřou již v červnu. Na podzim přijdeme s výstavou Civilizovaná žena, která návštěvníky přenese do období první republiky a ze všech stran představí téma emancipace žen. Současné umění bude saturováno prostřednictvím finále Ceny Jindřicha Chalupeckého a retrospektivního projektu umělecké skupiny Rafani. Designerská dvojice Herrmann-Coufal představí v Jurkovičově vile v rámci sezonní výstavy fenomén DIY designu. V Místodržitelském paláci rozšíříme expozici Brno předměstí Vídně o prezentaci našeho největšího skvostu – Hlavy Medusy, obrazu Petera Paula Rubense.

Kde v Brně hledáte umění mimo svou práci?

Poslední dva roky žijeme s rodinou ve společné domácnosti s Jiřím Valochem. Takže umění v Brně si naopak našlo mě.

Které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru je vaše nejoblíbenější?

Betonové „slunce“ od Dalibora Chatrného vycházející mezi paneláky v Bohunicích. Z těch efemerních se mi neustále vrací vzpomínka na „cvrčka“ v Alfa pasáži od Jana Šerých, který byl součástí soch v ulicích kurátorovaných Karlem Císařem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.