Hlavního kurátora Moravské galerie Ondřeje Chrobáka jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o novinkách v Moravské galerii a umění ve veřejném prostoru.

Na co se v Moravské galerii můžeme těšit v roce 2021?

Hlavní událostí sezony 2021 bude otevření zrekonstruované budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Společně s předními českými osobnostmi designu a umění zde připravujeme komplexní prostředí pro vnímání i prožívání designu. Když PES dá, tak se dveře muzea pro veřejnost otevřou již v červnu. Na podzim přijdeme s výstavou Civilizovaná žena, která návštěvníky přenese do období první republiky a ze všech stran představí téma emancipace žen. Současné umění bude saturováno prostřednictvím finále Ceny Jindřicha Chalupeckého a retrospektivního projektu umělecké skupiny Rafani. Designerská dvojice Herrmann-Coufal představí v Jurkovičově vile v rámci sezonní výstavy fenomén DIY designu. V Místodržitelském paláci rozšíříme expozici Brno předměstí Vídně o prezentaci našeho největšího skvostu – Hlavy Medusy, obrazu Petera Paula Rubense.

Kde v Brně hledáte umění mimo svou práci?

Poslední dva roky žijeme s rodinou ve společné domácnosti s Jiřím Valochem. Takže umění v Brně si naopak našlo mě.

Které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru je vaše nejoblíbenější?

Betonové „slunce“ od Dalibora Chatrného vycházející mezi paneláky v Bohunicích. Z těch efemerních se mi neustále vrací vzpomínka na „cvrčka“ v Alfa pasáži od Jana Šerých, který byl součástí soch v ulicích kurátorovaných Karlem Císařem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Máme v Brně vesmírnou loď, říká architekt Tomáš Rusín

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Pomoc může být běžnou součástí života, říká Petra Pachlová z Dnes pomáhám

S Petrou Pachlovou jsme si povídali o projektu Dnes pomáhám i o tom, co jí v posledním roce udělalo největší radost. 

„Kdo nezažil koncert v Metru, jako by nebyl,“ říká Dáša Ubrová

V krátkém rozhovoru se dozvíte, kde se s hudbou Dáši Ubrové budeme moci v příštích měsících setkat, na jakých místech v Brně vystupuje a které projekty/alba z brněnské scény ji v poslední době nejvíce zaujaly.

„Brno je obrovská bonboniéra,“ říká Míša Oulehla aka FOOD LOVER BRNO

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Práce Aloise Mikulky neoddělitelně patří k Brnu, říká Zoja Mikotová

Co znamená jaro v Brně pro režisérku a pedagožku Zoju Mikotovou? Kde hledá kulturu v této době? A kde se s ní či její prací budeme moci setkat, jakmile to bude opět možné?