Hlavního kurátora Moravské galerie Ondřeje Chrobáka jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o novinkách v Moravské galerii a umění ve veřejném prostoru.

Na co se v Moravské galerii můžeme těšit v roce 2021?

Hlavní událostí sezony 2021 bude otevření zrekonstruované budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Společně s předními českými osobnostmi designu a umění zde připravujeme komplexní prostředí pro vnímání i prožívání designu. Když PES dá, tak se dveře muzea pro veřejnost otevřou již v červnu. Na podzim přijdeme s výstavou Civilizovaná žena, která návštěvníky přenese do období první republiky a ze všech stran představí téma emancipace žen. Současné umění bude saturováno prostřednictvím finále Ceny Jindřicha Chalupeckého a retrospektivního projektu umělecké skupiny Rafani. Designerská dvojice Herrmann-Coufal představí v Jurkovičově vile v rámci sezonní výstavy fenomén DIY designu. V Místodržitelském paláci rozšíříme expozici Brno předměstí Vídně o prezentaci našeho největšího skvostu – Hlavy Medusy, obrazu Petera Paula Rubense.

Kde v Brně hledáte umění mimo svou práci?

Poslední dva roky žijeme s rodinou ve společné domácnosti s Jiřím Valochem. Takže umění v Brně si naopak našlo mě.

Které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru je vaše nejoblíbenější?

Betonové „slunce“ od Dalibora Chatrného vycházející mezi paneláky v Bohunicích. Z těch efemerních se mi neustále vrací vzpomínka na „cvrčka“ v Alfa pasáži od Jana Šerých, který byl součástí soch v ulicích kurátorovaných Karlem Císařem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.