DJe Opia jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o jeho nové desce, oblíbených klubech i zajímavých hudebních počinech.

Na co se od vás můžeme v roce 2021 těšit?

Momentálně intenzivně pracuju na nové koncepční desce. Bude se jmenovat Velkej průser. Chtěl bych ji vydat už v květnu, ale uplynulý rok jasně ukázal, že plány se mohou velmi neočekávaně a náhle měnit. Nicméně letos by to mělo být určitě, neb nastal správný čas. Když ke konci roku zbude čas, mám napsaný takový drobný pamflet jménem Bylo, oujé a bude. Tak by se ho snad do Vánoc mohlo také zdařit porodit.

Máte v Brně oblíbený klub?

Musím se přiznat, že do klubů, hospůdek a barů už nějaký čas moc nechodím a když už na to přijde a člověk se chce socializovat, zajdu spíš za přáteli do ateliéru. Jak také v poslední době jinak. Své zásadní akce jsem ale pořádal a zažil za posledních několik let hlavně v Kabinetu MÚZ. Pak také v prostředcích městské hromadné dopravy, ale to se asi nepočítá.

Které hudební projekty/alba z brněnské scény vás poslední dobou nejvíce zaujaly?

Opět musím podotknout, že i když se snažím sledovat hudbu a obzvlášť tu brněnskou skrze žánry, v poslední době nebylo příliš mnoho prostoru na ultramapping, tudíž mně neutekly pouze rapové desky lidí, se kterými pracuju na té své a nebo jsem jinak v kontaktu. To je hlavně Michajlov a jeho nová deska Limit či jeho stájový Kolega Daniel Vardan s albem Baba Jaga.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.