Objevte krásy jižní Moravy. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Objevte krásy jižní Moravy. Na následujících řádcích pro vás máme několik tipů, kam v době přísných protiepidemických opatření vyrazit do přírody i za historií.

Do hlubokých lesů Adamova

Co třeba za jeskyněmi i krásnými výhledy do lesů nad Adamovem? Z krásné přírody protkané lesními pěšinkami kolem Adamova čerpal inspiraci pro své vzletné verše i Karel Hynek Mácha. 

Nechte se také okouzlit místní atmosférou při jedenáctikilometrové procházce k Máchovu památníku. Odměnou vám bude nejen krásný výhled do okolí, ale také nedaleká jeskyně Jáchymka. Od ní se vydejte k  národní kulturní památkce Stará huť. Míjíte Švýcárnu, kterou provozuje ekologické volnočasové centrum. Za Starou hutí cesta pokračuje malebným údolím Křtinského potoka. Zvládnete ještě jeden výhled? Pokud bude otevřeno, doporučujeme Alexandrovu rozhlednu, na niž se dostanete z náměstí po zelené značce. Před vámi se otevře Drahanská vrchovina, Pálava a za výborné viditelnosti i vrcholky Alp. Foto: TIC Adamov

Krajinou Tišnovska 

Nazujte pohorky a objevte krajinu Tišnovska plnou živé historie i úchvatné přírody. Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn.

Kousek od tišnovského nádraží vás čeká první velkolepá zastávka – klášter Porta coeli (neboli Brána nebes) je nejen památkou, která rozhodně stojí za vidění, ale také domovem Klášterního pivovaru Porta Coeli, jejichž výborná piva může naše redakce osobně doporučit. Nádhernou přírodou se dostanete od Štěpánovic a Borače do Doubravníku, dále se dáte kolem Černvíru a Nedvědice až ke zlatému hřebu výletu – hradu Pernštejn, který účinkoval ve více než 50 filmech. Foto: Jakub Minka

Gránické údolí a znojemský hrad

Zajímavá procházka plná prudkých sestupů a příkrého stoupání po lesních cestách lemovaných stoletými stromy – to je trasa, která vás provede přes Hradiště do Gránického údolí a ještě dále.

Od Hradiště se dáte k Eliášově kapli, čeká vás pozoruhodný výhled na královské město Znojmo na protějším kopci, hradní areál, znojemskou přehradu i Dyji. Sestupte dolů do Gránického údolí kamenitými serpentinami po červeně značené trase. Pokračovat budete po žluté kolem Karolininých sadů, kde najdete pozůstatky původního městského opevnění a jeden z dochovaných bastionů. Navazuje Rajská zahrada a vzorně vysázené řádky révy vinné. Vzhůru ke kostelu sv. Mikuláše! Nakonec nezapomeňte udělat pár kroků až k rotundě sv. Kateřiny, otevře se vám nejkrásnější znojemská vyhlídka. Foto: Petra Vlková

Rozlouskněte poklady Hustopečska

Určitě jste už slyšeli o hustopečských mandloňových sadech. O tom, že se pohledy na zdejší krajinu můžete pokochat na jaře, v létě, na podzim, ale i v zimě, vás přesvědčí následující téměř desetikilometrový výlet vhodný třeba na sobotní či nedělní odpoledne.

Za mandloněmi se vydejte naučnou stezkou od autobusového nádraží v Hustopečích. Její první část je souběžná s Cestou T. G. Masaryka, jelikož odsud pocházela prezidentova maminka. Mladý Tomáš zde bydlel a studoval reálku (střední školu). Cesta vás vyvede ven za město až k ranči. Koně, kozy, lamy, klokánci – hotový ráj pro děti! Pokračujte kolem Předního a Zadního rybníku a od rozcestí pod Kamenným vrchem vystoupejte vzhůru. Mandloňová naučná stezka vás bezpečně přivede k rozhledně. O stromy kolem vás se pečlivě stará mnoho odborníků i laiků. Všem záleží na budoucnosti unikátních sadů. Stezka poté míří zpátky do Hustopečí, kam se vrátíte obohaceni o jedinečný zážitek. Foto: Martina Grůzová

O tradicích Slovácka a léčivých jeřábech

Už jste někdy viděli oskeruši? Pokud ne, zajeďte si do čarovné krajiny Bílých Karpat, jinde v naší zemi se tento léčivý druh jeřábu totiž nevyskytuje. Vydejte se na Slovácko, kde je vzácná oskeruše vpletená do tradic a oslav.

Z nádraží ve Strážnici vás povede červená Cesta M. Kudeříkové do Tvarožné Lhoty. Protnete se s naučnou Oskerušovou stezkou. Oskeruše patří mezi nejstarší a nejplodnější stromy Evropy, i třísetletý kmet plodí víc než tunu ovoce. Za Kněždubem vás žlutá značka přivede k nádrži Lučina a po krátkém přesunu přicházejí na řadu Salaše – roubenky z kopanice a arboretum původních dřevin doplněné lávkami, lany a horolezeckým stromem. Váš dnešní cíl je vysoko – vrch Travičná (379 m n. m.) s rozhlednou a expozicí o CHKO Bílé Karpaty. Z výšky 35 m uvidíte nejen koruny oskeruší, ale i vrchy Pálavy, Chřibů či Beskyd. Z rozhledny se dáte po NS Oskerušová do Tvarožné Lhoty a po červené zpátky do Strážnice. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po stopách textilních baronů

Kde stály významné brněnské továrny, které paláce textilních baronů se dochovaly do dnešní doby a jak žili brněnští dělníci v 19. století? Díky stezce moravským Manchesterem se projdete po Brně a ucítíte dotek historie nabitý těmi nejzajímavějšími informacemi o podstatné etapě městské historie.

Stezka s dvanácti zastaveními mapuje historii, osobnosti a místa spojená s fenoménem moravského Manchesteru. Nabízí jedinečný pohled na téměř tři století, kdy stálo Brno v čele světového textilního průmyslu. V pozadí tohoto mimořádného úspěchu se však skrývají konkrétní lidské příběhy, s nimiž vás seznámí autorka stezky, spisovatelka Kateřina Tučková. Stezka moravským Manchesterem vznikla pro festival Meeting Brno podle knihy Kateřiny Tučkové Fabrika – příběh textilních baronů z moravského Manchesteru, kterou vydalo nakladatelství Host k výstavě Brno: moravský Manchester pořádané Moravskou galerií v Brně v roce 2014. Foto: Pocket Media / Monika Hlaváčová

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.