Objevte krásy jižní Moravy. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Objevte krásy jižní Moravy. Na následujících řádcích pro vás máme několik tipů, kam v době přísných protiepidemických opatření vyrazit do přírody i za historií.

Do hlubokých lesů Adamova

Co třeba za jeskyněmi i krásnými výhledy do lesů nad Adamovem? Z krásné přírody protkané lesními pěšinkami kolem Adamova čerpal inspiraci pro své vzletné verše i Karel Hynek Mácha. 

Nechte se také okouzlit místní atmosférou při jedenáctikilometrové procházce k Máchovu památníku. Odměnou vám bude nejen krásný výhled do okolí, ale také nedaleká jeskyně Jáchymka. Od ní se vydejte k  národní kulturní památkce Stará huť. Míjíte Švýcárnu, kterou provozuje ekologické volnočasové centrum. Za Starou hutí cesta pokračuje malebným údolím Křtinského potoka. Zvládnete ještě jeden výhled? Pokud bude otevřeno, doporučujeme Alexandrovu rozhlednu, na niž se dostanete z náměstí po zelené značce. Před vámi se otevře Drahanská vrchovina, Pálava a za výborné viditelnosti i vrcholky Alp. Foto: TIC Adamov

Krajinou Tišnovska 

Nazujte pohorky a objevte krajinu Tišnovska plnou živé historie i úchvatné přírody. Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn.

Kousek od tišnovského nádraží vás čeká první velkolepá zastávka – klášter Porta coeli (neboli Brána nebes) je nejen památkou, která rozhodně stojí za vidění, ale také domovem Klášterního pivovaru Porta Coeli, jejichž výborná piva může naše redakce osobně doporučit. Nádhernou přírodou se dostanete od Štěpánovic a Borače do Doubravníku, dále se dáte kolem Černvíru a Nedvědice až ke zlatému hřebu výletu – hradu Pernštejn, který účinkoval ve více než 50 filmech. Foto: Jakub Minka

Gránické údolí a znojemský hrad

Zajímavá procházka plná prudkých sestupů a příkrého stoupání po lesních cestách lemovaných stoletými stromy – to je trasa, která vás provede přes Hradiště do Gránického údolí a ještě dále.

Od Hradiště se dáte k Eliášově kapli, čeká vás pozoruhodný výhled na královské město Znojmo na protějším kopci, hradní areál, znojemskou přehradu i Dyji. Sestupte dolů do Gránického údolí kamenitými serpentinami po červeně značené trase. Pokračovat budete po žluté kolem Karolininých sadů, kde najdete pozůstatky původního městského opevnění a jeden z dochovaných bastionů. Navazuje Rajská zahrada a vzorně vysázené řádky révy vinné. Vzhůru ke kostelu sv. Mikuláše! Nakonec nezapomeňte udělat pár kroků až k rotundě sv. Kateřiny, otevře se vám nejkrásnější znojemská vyhlídka. Foto: Petra Vlková

Rozlouskněte poklady Hustopečska

Určitě jste už slyšeli o hustopečských mandloňových sadech. O tom, že se pohledy na zdejší krajinu můžete pokochat na jaře, v létě, na podzim, ale i v zimě, vás přesvědčí následující téměř desetikilometrový výlet vhodný třeba na sobotní či nedělní odpoledne.

Za mandloněmi se vydejte naučnou stezkou od autobusového nádraží v Hustopečích. Její první část je souběžná s Cestou T. G. Masaryka, jelikož odsud pocházela prezidentova maminka. Mladý Tomáš zde bydlel a studoval reálku (střední školu). Cesta vás vyvede ven za město až k ranči. Koně, kozy, lamy, klokánci – hotový ráj pro děti! Pokračujte kolem Předního a Zadního rybníku a od rozcestí pod Kamenným vrchem vystoupejte vzhůru. Mandloňová naučná stezka vás bezpečně přivede k rozhledně. O stromy kolem vás se pečlivě stará mnoho odborníků i laiků. Všem záleží na budoucnosti unikátních sadů. Stezka poté míří zpátky do Hustopečí, kam se vrátíte obohaceni o jedinečný zážitek. Foto: Martina Grůzová

O tradicích Slovácka a léčivých jeřábech

Už jste někdy viděli oskeruši? Pokud ne, zajeďte si do čarovné krajiny Bílých Karpat, jinde v naší zemi se tento léčivý druh jeřábu totiž nevyskytuje. Vydejte se na Slovácko, kde je vzácná oskeruše vpletená do tradic a oslav.

Z nádraží ve Strážnici vás povede červená Cesta M. Kudeříkové do Tvarožné Lhoty. Protnete se s naučnou Oskerušovou stezkou. Oskeruše patří mezi nejstarší a nejplodnější stromy Evropy, i třísetletý kmet plodí víc než tunu ovoce. Za Kněždubem vás žlutá značka přivede k nádrži Lučina a po krátkém přesunu přicházejí na řadu Salaše – roubenky z kopanice a arboretum původních dřevin doplněné lávkami, lany a horolezeckým stromem. Váš dnešní cíl je vysoko – vrch Travičná (379 m n. m.) s rozhlednou a expozicí o CHKO Bílé Karpaty. Z výšky 35 m uvidíte nejen koruny oskeruší, ale i vrchy Pálavy, Chřibů či Beskyd. Z rozhledny se dáte po NS Oskerušová do Tvarožné Lhoty a po červené zpátky do Strážnice. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po stopách textilních baronů

Kde stály významné brněnské továrny, které paláce textilních baronů se dochovaly do dnešní doby a jak žili brněnští dělníci v 19. století? Díky stezce moravským Manchesterem se projdete po Brně a ucítíte dotek historie nabitý těmi nejzajímavějšími informacemi o podstatné etapě městské historie.

Stezka s dvanácti zastaveními mapuje historii, osobnosti a místa spojená s fenoménem moravského Manchesteru. Nabízí jedinečný pohled na téměř tři století, kdy stálo Brno v čele světového textilního průmyslu. V pozadí tohoto mimořádného úspěchu se však skrývají konkrétní lidské příběhy, s nimiž vás seznámí autorka stezky, spisovatelka Kateřina Tučková. Stezka moravským Manchesterem vznikla pro festival Meeting Brno podle knihy Kateřiny Tučkové Fabrika – příběh textilních baronů z moravského Manchesteru, kterou vydalo nakladatelství Host k výstavě Brno: moravský Manchester pořádané Moravskou galerií v Brně v roce 2014. Foto: Pocket Media / Monika Hlaváčová

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.