Orchestr Gustava Broma vedl jeho zakladatel až do své smrti roku 1995. Foto: archiv orchestru

Oslavte s námi kulaté výročí narození skladatele a hudebníka Gustava Broma. Významného saxofonistu a jednu z největších brněnských hudebních legend druhé poloviny 20. století letos připomene Brno akcemi pod hlavičkou GUSTAV BROM 100. 

Věděli jste, že Bromovo rodné jméno bylo Frkal? A dokázali byste si představit, že by Frkal „frkal“ do saxofonu? I jemu samotnému to znělo strašně, a tak v roce 1939 přijal náhodně vybrané umělecké jméno – Brom. Dle jeho slov se ovšem mohl klidně jmenovat Jód, kdyby zapíchl tužku do encyklopedie jen o kousek vedle. Neváhal se angažovat i v odboji – šířil ilegální letáky, za což strávil několik týdnů ve věznici gestapa na Špilberku.  

Během své aktivní hudební kariéry se snažil do big bandu začleňovat prvky moderního jazzu a  přinášelo mu to řadu úspěchů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl dokonce v oficiálním žebříčku první desítky nejlepších světových kapel na sedmém místě. Patří mu také jedno evropské prvenství – Gustav Brom byl nejdéle působící dirigent u jednoho souboru (53 let). Jeho diskografie čítá přes 570 titulů a se souborem absolvoval více než 250 zahraničních turné. 

„Chystáme hudební eventy, multimediální prezentaci v prostorách Křížové chodby Nové radnice, vydání publikace, ale také třeba zpracování tematické stezky po místech spjatých s životem Gustava Broma,“ prozradil radní pro kulturu Marek Fišer s tím, že koordinaci aktivit si vezme na starost Turistické a informační centrum Brno.

Věříme, že v letošním roce se již budeme se všemi moci vidět naživo a sejdeme se na akcích GUSTAV BROM 100, kdy na brněnské kulturní scéně opět zazáří podivuhodná osobnost a hudební um legendárního Gustava Broma. 

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno slaví 20 let

Jak? Festivalem ve festivalu! Nabitý program letošního JazzFestBrno koncem srpna ozdobí akce v areálu Divadla Husa na provázku. Ve dvou sálech a na open-air Alžbětinské scéně popřeje svými vystoupeními festivalu ke kulatinám domácí jazzová špička.

Filharmonie Brno opět živě

Přesně za týden se Filharmonie Brno opět setká se svými posluchači. Bez jednoho dne přesně po osmi měsících. V reakci na rozvolnění připravila neplánovaný koncert s názvem Smíme prosit?, který odehraje celkem čtyřikrát.

Brzy už vyrazíme na koncerty

Na brněnských výlepových plochách se začínají objevovat plakáty na koncerty. Ano, je to tak! Nezdolný optimismus pořadatelů nabral na síle. Hudebnímu fanouškovi hned poskočí srdce radostí. Sice stále všichni trnou v nejistotě, kdy a za jakých podmínek se budou moci pořádat kulturní představení, ale jsou tu první pozitivní signály, že už to nebude dlouho trvat.

Brňan, který dobyl svět

„Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech.

Fenomén Gustav Brom

Výstava je součástí kulturního programu připomínajícího hudebníka Gustava Broma, jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Představuje jej jako fenomenálního hudebníka, kapelníka, objevitele talentů, jednoduše člověka s velkými schopnosti i velkým srdcem.