Orchestr Gustava Broma vedl jeho zakladatel až do své smrti roku 1995. Foto: archiv orchestru

Oslavte s námi kulaté výročí narození skladatele a hudebníka Gustava Broma. Významného saxofonistu a jednu z největších brněnských hudebních legend druhé poloviny 20. století letos připomene Brno akcemi pod hlavičkou GUSTAV BROM 100. 

Věděli jste, že Bromovo rodné jméno bylo Frkal? A dokázali byste si představit, že by Frkal „frkal“ do saxofonu? I jemu samotnému to znělo strašně, a tak v roce 1939 přijal náhodně vybrané umělecké jméno – Brom. Dle jeho slov se ovšem mohl klidně jmenovat Jód, kdyby zapíchl tužku do encyklopedie jen o kousek vedle. Neváhal se angažovat i v odboji – šířil ilegální letáky, za což strávil několik týdnů ve věznici gestapa na Špilberku.  

Během své aktivní hudební kariéry se snažil do big bandu začleňovat prvky moderního jazzu a  přinášelo mu to řadu úspěchů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl dokonce v oficiálním žebříčku první desítky nejlepších světových kapel na sedmém místě. Patří mu také jedno evropské prvenství – Gustav Brom byl nejdéle působící dirigent u jednoho souboru (53 let). Jeho diskografie čítá přes 570 titulů a se souborem absolvoval více než 250 zahraničních turné. 

„Chystáme hudební eventy, multimediální prezentaci v prostorách Křížové chodby Nové radnice, vydání publikace, ale také třeba zpracování tematické stezky po místech spjatých s životem Gustava Broma,“ prozradil radní pro kulturu Marek Fišer s tím, že koordinaci aktivit si vezme na starost Turistické a informační centrum Brno.

Věříme, že v letošním roce se již budeme se všemi moci vidět naživo a sejdeme se na akcích GUSTAV BROM 100, kdy na brněnské kulturní scéně opět zazáří podivuhodná osobnost a hudební um legendárního Gustava Broma. 

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.