Orchestr Gustava Broma vedl jeho zakladatel až do své smrti roku 1995. Foto: archiv orchestru

Oslavte s námi kulaté výročí narození skladatele a hudebníka Gustava Broma. Významného saxofonistu a jednu z největších brněnských hudebních legend druhé poloviny 20. století letos připomene Brno akcemi pod hlavičkou GUSTAV BROM 100. 

Věděli jste, že Bromovo rodné jméno bylo Frkal? A dokázali byste si představit, že by Frkal „frkal“ do saxofonu? I jemu samotnému to znělo strašně, a tak v roce 1939 přijal náhodně vybrané umělecké jméno – Brom. Dle jeho slov se ovšem mohl klidně jmenovat Jód, kdyby zapíchl tužku do encyklopedie jen o kousek vedle. Neváhal se angažovat i v odboji – šířil ilegální letáky, za což strávil několik týdnů ve věznici gestapa na Špilberku.  

Během své aktivní hudební kariéry se snažil do big bandu začleňovat prvky moderního jazzu a  přinášelo mu to řadu úspěchů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl dokonce v oficiálním žebříčku první desítky nejlepších světových kapel na sedmém místě. Patří mu také jedno evropské prvenství – Gustav Brom byl nejdéle působící dirigent u jednoho souboru (53 let). Jeho diskografie čítá přes 570 titulů a se souborem absolvoval více než 250 zahraničních turné. 

„Chystáme hudební eventy, multimediální prezentaci v prostorách Křížové chodby Nové radnice, vydání publikace, ale také třeba zpracování tematické stezky po místech spjatých s životem Gustava Broma,“ prozradil radní pro kulturu Marek Fišer s tím, že koordinaci aktivit si vezme na starost Turistické a informační centrum Brno.

Věříme, že v letošním roce se již budeme se všemi moci vidět naživo a sejdeme se na akcích GUSTAV BROM 100, kdy na brněnské kulturní scéně opět zazáří podivuhodná osobnost a hudební um legendárního Gustava Broma. 

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno v listopadu

Pojďte na listopadové koncerty v rámci festivalu JazzFestBrno!

Poslech z vinylu je balzám na (d)uši

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

Moravský podzim potrvá až do 17. října

Skladatel Jan Novák a 100. výročí jeho narození. Minimalismus a jeho aktuální trendy v americkém, českém a ruském prostředí. Arménie. To jsou tři hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu. Na sedmnáct říjnových dnů je připraveno mnoho koncertů, událostí, hudebních setkání na netradičních místech či divadelních představení ve světových i českých premiérách.

Od baroka po Gershwina 2

Procházka historií hudby s průvodním slovem se uskuteční 6. listopadu v 18.30 v KD Rubín. Uslyšíte nejen swingovou hudbu v podání Zličínského saxofonového kvartetu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony.

Právě vychází nové číslo hudební revue Opus musicum

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.