Aktivně se k nám hlásí celá řada přírodovědců, z nichž mnozí dosáhli celosvětové slávy. Na počátku šedesátých let minulého století do jednoho z kurzů chodil mladičký Vladimír Remek. A je tu také řada inženýrů, lékařů, jeden univerzitní rektor, několik politiků a samozřejmě skvělých pedagogů. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Otázka by měla spíše znít: Proč by mělo město Brno, ale nejen ono, podporovat existenci hvězdárny? Proto, aby se pomocí teleskopů s výkonnými detektory na Kraví hoře rozlouskávala pravidla přírodních zákonů? Nebo proto, aby tamní hvězdáři sestavovali horoskopy pro nejvyšší zastupitele města Brna? 

Mohlo by být jejich úkolem monitorování nočního dění nad největší moravskou metropolí? Kamuflují přelety mimozemských létajících talířů, které nás práškují psychotropními drogami? Jsou snad zataženy do celosvětového spiknutí, jež přesvědčuje, že lidé skutečně přistáli na Měsíci? Nebo v podzemí provozují hvězdnou bránu s průchodem na libovolné místo nekonečně konečného vesmíru? Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Fascinace, poučení, motivace, inspirace

Ani jedno z toho! Návštěva Hvězdárny a planetária Brno – je přitom lhostejno zda se školní třídou, rodiči, partnerem nebo jen tak ze zvědavosti – není náhradou za výuku na základní nebo střední škole. Těch šedesát minut, co pobudete v digitáriu, astronomické pozorovatelně nebo na vědecké stezce prostě nemůže nahradit výklad erudovaného pedagoga. Nejsme ani vědeckým pracovištěm – astronomický výzkum musí probíhat ve standardních mantinelech a pod patřičným dohledem v prostředí univerzit nebo akademie věd. Astrologie je bohužel nefunkční, létající talíře (ani jiné nádobí) kolem nás nelétá a Američané skutečně na Měsíci před více než půlstoletím přistáli.

Fascinace, poučení, motivace, inspirace – to je hlavní cíl naší stálé mise. Snažíme se návštěvníkům Hvězdárny a planetária Brno ukázat, jak je vesmír fascinující. Zároveň je poučit o tom, jak důležité je poznávat přírodní zákonitosti. Inspirovat je k zájmu o vědu a motivovat je ke studiu na střední nebo vysoké škole.

Proto uvádíme ta nejlepší (a mnohdy i nejnákladnější) představení pro digitální planetária, po nichž pátráme po celé planetě. I když nám odborníci občas vyčítají povrchnost. Proto vznikla venkovní Vědecká stezka s řadou experimentů, co se musí díky náporu návštěvníků neustále opravovat. Proto máme unikátní vesmírnou galerii v našem exploratoriu. Proto vyrábíme obří modely těles Sluneční soustavy. I když to pak schytáme, když je kvůli hrozbě silného větru sfoukneme o pár desítek minut dříve. Proto renovujeme naše dalekohledy, abyste se s nimi mohli dívat ještě pohodlněji. Jakkoli ani ony neprohlédnou skrz oblaka.

Co nás doopravdy čeká v roce 2021, je ve hvězdách. Bohužel, naše futurologické oddělení zatím vydává jen velmi nejasné předpovědi. Mohu však slíbit, že se všichni dočkáme obnovené premiéry Brna 360, stereoskopického pořadu Živá Sluneční soustava, úžasně výpravného příběhu Kouzelný globus a toho nejlepšího představení z Fulldome Festivalu Brno. Lunalón a terralónu navíc doplní obří model Marsu, pustili jsme se do rekonstrukce bývalé univerzitní kopule, kde je jeden z největších dalekohledů v České republice. Chystáme další úpravy přilehlého parku. No a v nejbližší době spustíme hned dva videoseriály – s pracovními názvy Brno, vesmír, vteřiny a Lovci fotonů.

Co je ale nejvíc fascinující, přibývá vás – návštěvníků. Na sklonku roku 2021 to bude někdo s pořadovým číslem 4 250 000! Tak prosím, až to bude možné, dojděte k nám na návštěvu, třeba to budete zrovna vy! A když to nevyjde? Pak platí parafráze známé hlášky ze ságy Star Trek: Vydejte se tam, kam zatím žádný člověk před vámi! Podnikněte to nejfantastičtější dobrodružství.

Jiří Dušek

ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na vizuální zázraky

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne