Se sochařem Martinem Skalickým o jeho práci, krokodýlovi na Nové radnici, mamutovi v Anthroposu a další místa, kde lze ve městě objevit výtvarné umění.

Na čem právě pracujete, na co se od vás můžeme těšit v roce 2021?

Právě připravuji práce na tři výstavy, které by se měly uskutečnit v první polovině příštího roku. První by měla být v lednu. Je to velká skupinová výstava v Brně v Domě umění s názvem Tady a teď! Samostatná výstava s názvem Metamorfóza bude v únoru v Praze v MeetFactory a v dubnu bych měl mít společnou výstavu s malířkou Adélou Jánskou v pražské The Chemistry Gallery.

Která brněnská socha vás nejvíce fascinuje?

Od dětství mě fascinuje vycpaný krokodýl na Nové radnici a mamut v Anthroposu. Často se chodím dívat na gotickou pietu, která je ve kostele sv. Tomáše, a velký gotický krucifix u sv. Jakuba. Obdivuji výraz a syrovost obou soch. Moravská galerie má ve stálé sbírce vystavenou nádhernou sochu od Otty Gutfreunda s názvem Úzkost. V poslední době jsem pro sebe objevil novogotickou sochu sv. Petra na balkonu nad vstupem do katedrály na Petrově. A nesmíme zapomenout na to, že Moravské zemské muzeum vlastní Věstonickou venuši (29 000–25 000 př. n. l.), což je jedno z nejstarších uměleckých děl na této planetě. V podstatě se zajímám o veškerou sochařskou tvorbou v brněnském veřejném prostoru.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne