Střihovou nápaditost, kvalitu krejčovského řemesla a tím danou eleganci oděvů první republiky obdivujeme dodnes. Základem je však kvalitní látka – taková, jaká se vyráběla právě v jihomoravské metropoli. Foto: Technické muzeum v Brně

Tak nás opět zavřeli, vzdychli si mnozí divadelníci, galeristé, muzejníci a vůbec lidé pracující v kulturní branži v polovině prosince. Tak já opět propásnu výstavu Moravského zemského muzea Ondřej Sekora:  Mravenčí  a jiné práce, vzdychla jsem si.

Nic na tom nemění, že ji muzeum otevřelo závěrem roku 2019, končí letošního 3. ledna a těžko můžu čekat, že ji opět prodlouží. A nelze vše svádět na koronavirus a pandemii. Musím, jak se to na přechodu starého roku do nového dělává, jít trochu do sebe. Je to i tím, že často nechávám tyto záležitosti na poslední chvíli. Říkám si, aspoň se mám dlouho na co těšit a radost je přece důležitou složkou života…

A tak jakmile to bude možné a okolnosti nám dovolí kochat se krásou umění a života vůbec, v první řadě si zajedu do Muzea ve Šlapanicích.  Nemůžu si nechat ujít výstavu sběratelských panenek z kolekce manželů Pecháčkových z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Do konce února jsou k vidění ve šlapanickém muzeu historické panenky porcelánové, voskové, budoárové z 20.–30. let minulého století a jiné. Pak své kroky nasměruju do MZM na výstavu Tváří v tvář – Aristokratický portrét v baroku. Abych si prohlédla významné dějinné osobnosti a hlavně dokonalost tohoto umění.

Dále se stavím na Špilberku na výstavu s názvem Ilustrace. Představuje kresby Gustava  Kruma, ilustrátora dobrodružné literatury. A ještě se na prahu jara vrátím opět do MZM, konkrétně do expozice Fauna Moravy. Ve vitrínách na bidýlkách tam sedí drobné i méně drobné ptactvo. Nelítají, nehýbou se, tak si je může každý dokonale prohlédnout. V přírodě se to nepovede. A když zmáčknete příslušný knoflík, uslyšíte i zpěv vybraného opeřence.

A protože je život změna a patří do něj jak umění tak technika, která pomáhá právě toto umění vytvářet, vrátím se do Technického muzea v Brně, kde kromě stálých expozic čekají na návštěvníky roboty různých velikostí a různých dovedností (ROBOT2020) a taky výstava Vlněná elegance první republiky, kde je možné seznámit se s tvorbou vlněných látek od návrhu po realizaci i s ukázkami tkanin a oděvů.

 Šárka Motalová

Technické muzeum v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne