Dávka lednových filmových novinek je tady!

Poslové z pekla

25. dubna 1944 bylo Alfrédem Wetzlerem a Rudolfem Vrbou v Žilině sepsáno prohlášení putující dále mj. do Švýcarska na britskou ambasádu v Bernu. Oba muži v textu osvětlovali fakt, co se skrývá za eufemismem „přesídlení na východ“.

Nový film je čerstvě nominovaný za slovenskou stranu na Oscara, protože mimořádná pravidla umožnila přihlásit i filmy dosud neuvedené v kinech. Soustředí se na útěk dvojice mladých zajatců – Alfréda Wetzlera (Noel Cuczor) a Rudolfa Vrby (Peter Ondrejička) – z Osvětimi. Muži si nezachraňují jen holé životy, ale míní světu předat zprávu o brutálních podmínkách panujících v koncentrácích. Snímek režiséra Petera Bebjaka (Štefan, 1997, Čára, 2017, Trhlina, 2019) vychází z autobiografické knihy Alfréda Wetzlera Co Dante neviděl (česky 1966, 1998). Nejistá premiéra je naplánovaná těsně po Mezinárodním dni památky obětem holokaustu. (mh)

Zpráva
r. Peter Bebjak
SR/ČR 2020
v kinech od 27/1
Falcon

Anděl s ďáblem v těle

Studentka Millie (Kathryn Newton) je slušná, skromná dívka. S matkou a sestrou žije bezstarostně a harmonicky. Zato učitelé a spolužáci ve škole dívce dávají najevo, že si říká o roli oběti, nejen ve škole.

Jako další zářez si Millie vyhlédne sériový vrah (Vince Vaughn). Jenže rituální vražda kouzelným rituálním nožem se zvrtne a namísto k mordu dojde k výměně těl. Psychopat se probudí v dívčím pokojíčku a děvče na smradlavé matraci jako postarší strejda.  Přátelé Millie nepoznávají a nepřátelé netuší, že ve slabém dívčím těle číhá zabiják. Millie vržená do světa dospělých v sobě objevuje dravé maskulinní já. Surovost a dravost bude potřebovat, aby se během příštích 24 hodin dokázala vrátit nazpět do svého těla a neskončila za mřížemi. Po lehké oddechové teenagerovské komedii říznuté vyvražďovačkou budou v lednu následovat ráznější hrdinky a superhrdinky, např. Greta a Wonder Woman. (mh)

Slečna bestie
r. Christopher Landon
USA 2020
v kinech od 7/1
CinemArt

Ženská pomsta

Výraznou a nepřehlédnutelnou roli získala herečka Carey Mulliganová (Velký Gatsby, Sufražetka) v celovečerním autorském debutu Emeraldy Fennellové. Cassey bydlí u rodičů, přes den pracuje v kavárně, v noci se namol potácí po barech.

A to ještě na vysoké škole měla pověst nadějné talentované dívky… Avšak zdání klame. Cassey není žádná troska. Sledujeme cílevědomou pomstychtivou ženu „lovící“ slušné mladé muže, kteří se jakoby výměnou za projevenou péči a starostlivost o bezbrannou ženu nestydí její bezbrannosti zneužít. Uniká jim, jak dalece zachází. Následky si ponesou sami Thriller stojící na silných hereckých výkonech, na převracení rolí, na práci se stereotypy (nejen genderovými) a konvencemi, zaujal na loňském Sundance. Získal si pověst kontroverzního a zároveň inteligentního filmu, jenž uvízne v paměti. Žánrovka navíc energicky oživila diskuze o sexuálním zneužívání otevřené kampaní #me too. (mh)

Nadějná mladá žena
r. Emeralda Fennellová
USA 2020
v kinech od 14/1
CinemArt

Náš dům je v plamenech

Seriály Naše planeta (2019) a dokument David Attenborough: Život na naší planetě (2020), oba dostupné na Netflixu, se snaží vyburcovat středostavovský ekoaktivismus. Pokud však o potřebě změny nepřesvědčí 94letý Attenborough, může být důvěryhodnější dospívající Greta?

Gretu Thunberg netřeba představovat, její tvář je výrazně medializovaná. Její osoba a veřejné vystupování je pro část společnosti kontroverzní, postoje nepřijatelné. Jiní ji obdivují. Přesto snímek zachycující tři roky mladé aktivistky stojí za pozornost. Nejde jen o vyprávění příběhu o dívce, která namísto školy chodila demonstrovat k parlamentu, aby se pak na plachetnici spolu s otcem vypravila přes Atlantik do USA, kde promluvila na summitu OSN. Ani není pouhým filmem-událostí, jenž se mj. dočkal uvedení na MFF v Benátkách a v Torontu. Je též zprávou o stavu současného švédského portrétního dokumentu. (mh)

Greta
r. Nathan Grossman
Švédsko 2020
v kinech od 14/1
Film Europe/edisonline.cz

Žralokonádo útočí

Režisér Robert Rodriguez (Mariachi, Desperado, Od soumraku do úsvitu) se, ke znepokojení řady příznivců, již před lety ponořil do hlubokých a temných vod velkorozpočtových spektáklů zacílených na děti a mládež (Spy Kids, Prckové, Alita: Bojový anděl).

A protože Netflix nedává peníze na vysněné projekty spolu s absolutní volností jen Scorsesemu, Cuarónovi, Bayovi či Fincherovi, přispěl i Rodriguezovi na volné pokračování dětského snímku Dobrodružství Žraločáka a Lávovky (2005). Znáte to. Svět je opět v ohrožení a bude na malých superhrdinech (je jich celá třída!), aby jej zachránili. Superděti zachraňují nejen planetu, ale i rodiče, kteří zmizeli. Ve školní partě se snaží prosadit i malá Guppy, nezbedná, zvídavá dcerka Žraločáka a Lávovky. Nezbývá než doufat, že v případě novinky We Can Be Heroes nás všechny čeká nevyzpytatelný a nevšední novoroční/lednový zážitek místo audiovizuální kocoviny. (mh)

We Can Be Heroes
r. Robert Rodriguez
USA 2021
na VOD od 14/1
Netflix

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne