Lednové plískanice můžete zahnat nějakým zajímavým čtením. A my jsme si pro vás připravili pár knih, díky kterým na tu nepohodu venku můžete zapomenout.

Filmový básník v exilu

Filmový režisér a scenárista Vojtěch Jasný (1925–2019) proslul především jako autor baladické moravské kroniky Všichni dobří rodáci (1968). V reakci na sovětskou okupaci odešel do exilu a stal se filmovým kočovníkem západní Evropou a Severní Amerikou. 

Jeho filmografie čítá přes padesát titulů, z nichž větší část vznikla v zahraničí. Zde se touha Vojtěcha Jasného po umělecké seberealizaci střetla s podmínkami zakázkové výroby a pocit vykořeněnosti s usilovným hledáním nových jistot. Kniha od profesora filmové vědy Jiřího Voráče vychází z původního archivního výzkumu a pracuje s konceptem vzájemného působení odborné studie a osobního svědectví. Nedílnou součástí publikace je obsáhlá fotografická a filmografická příloha. Kniha je zamýšlena jako příspěvek k poznání Vojtěcha Jasného jako tvůrce i člověka, ale také k poznání českých kulturních a společenských dějin včetně dějin exilu a mezinárodního filmového a televizního průmyslu.

Vojtěch Jasný
Jiří Voráč
Host
www.hostbrno.cz

To by se zvěrolékaři nemělo stát

Kouzelný svět Jamese Herriota, nejoblíbenějšího zvěrolékaře na světě, je plný vtipných, hřejivých, ale někdy i smutných příběhů zvířecích pacientů. Mladý Herriot v knížce zjišťuje, že realita povolání veterináře v rurálním Yorkshiru je úplně jiná než sterilní prostředí veterinární školy. 

Vesnická idyla totiž není tak úplně idyla pro zvěrolékaře. James Herriot se jako čerstvý absolvent musí naučit pečovat o své pacienty uprostřed zimy i na těch nejodlehlejších farmách, jednat s tvrdohlavými majiteli, zmatenými kolegy a starat se o kriticky nemocná zvířata. Pomocí veterinářské praxe objevuje James zvířecí říši, její rozmanitost a nikdy nekončící výzvy. A to všechno se sobě vlastním humorem, soucitem a láskou ke zvířatům. Tato knížka, ke které se budete i po letech rádi vracet, je vydáním prvních dvou dílů oblíbené veterinářské série – Kéž by uměli mluvit a To by se zvěrolékaři stát nemělo.

To by se zvěrolékaři nemělo stát
James Herriot
Jota
www.jota.cz

Sto let staré dopisy

Kamarádi Vojta, Jindra a Tereza mají pro strach uděláno. Společně již odhalili tajemství jeskyně pokladů i staré cihelny, jejich přátelství ale poslední dobou není jako dřív. Vojta si totiž našel nového kamaráda a zdá se, že ten se líbí i Tereze.

Nešťastný Jindra si nerozumí ani s rodiči, a tak uteče z domova. Za úkryt si zvolí starou hájovnu v Modrém háji, která je už napůl rozpadlá. Není divu, že se jeden z kamenů ve zdi hýbe. Když ho Jindra vytáhne, objeví sto let staré dopisy… Autorem této dobrodružné knihy pro děti je spisovatel, hudebník a zeměměřič Petr Hugo Šlik, držitel Ocenění poroty 14. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka 2010 v kategorii od 25 do 35 let. Jeho starší kniha Tajemství jeskyně pokladů byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2015/2016 podle Komise pro dětskou knihu SČKN a České sekce IBBY. Knihu Po stopách ztraceného syna ilustroval spisovatel, komiksový kreslíř a ilustrátor Petr Morkes.

Po stopách ztraceného syna
Petr Hugo Šlik
Albatros
www.albatros.cz

Všechno je dar

Rod Kinských patří mezi nejstarší šlechtické rody u nás. Constantin Kinský vzpomíná na své dětství, nabízí pohled do zákulisí slavné rodiny, včetně řady exkluzivních fotografií z rodinného archivu.

Důležitým tématem je rozvoj jeho zámku ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí, s tím souvisí i soužití s přírodou a demonstrace základních lidských hodnot, které mohou čtenáře ovlivnit. Předmluvou knihu opatřil Constantinův bratranec Karel Schwarzenberg. Constantin Kinský je český mecenáš, prvorozený syn Radslava Kinského, který emigroval z Československa v roce 1958, a jeho manželky, původem gruzínské princezny Tamary Amilakvari. V roce 1997 se vrátil na Moravu a spravuje panství ve Žďáru nad Sázavou. Vede rodinnou firmu Kinský Žďár, která obhospodařuje 750 ha rybníků, lesní hospodářství a podniká v zemědělství. Od roku 2013 provádí rekonstrukci zámku, v němž vybudoval interaktivní muzeum s názvem Muzeum nové generace se zaměřením na baroko a období budování cisterciáckého kláštera.

Všechno je dar
Constantin Kinský
Universum
www.universum.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne