Kde hledá kulturu výtvarník Petr Lysáček? A na čem teď zrovna pracuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Na čem teď pracujete?

Pracujeme samostatně i skupinově (sk. ČILY s Petrou Čiklovou, sk. František Lozinski o.p.s. s Jiřím Surůvkou a Františkem Kowolowskim) permanentně, když na to přijde a někdo nás vyzve kvůli výstavě. Blíží se jich hodně a relativní termíny neřešíme. Teď dáváme s ČILY dohromady materiál k vytvoření instalovaného prostředí na hraně mezi designem a uměním, mezi konkrétním a abstraktním. Různorodým a výrazně rozstřeleným materiálem prostřednictvím instalace a objektů naháníme smyslnost. Tedy to, co každý zná.

Kde hledáte kulturu, když jsou kulturní akce omezeny/zrušeny?

Kulturu sledujeme jiným způsobem. Je stabilně kolem přítomná, protože ji autor zhmotnil v minulosti. Architektura, sochy, fasády, design, outfit, zvuky, ve dne a v noci, v Brně, na výletě, na sítích, v knihách, pokoutně, ilegálně, oficiálně, prostě pořád a všude. No problem!

Jak mohou lidé v současné situaci podpořit umělce?

Nevím jestli je potřeba podporovat umělce jakýmkoliv hmotným příspěvkem. Aby toho udělal víc? Výjimečnost a abnormalita této situace nás vzhledem k tvorbě (aktivitě) míjí obloukem. Proces tvorby je neovlivnitelný dopady krize, v ateliéru je vždy nedotknutelná stabilita. Seberealizace. Podpora je produktem zvenčí. Někdo tvoří a někdo se na to dívá. Od nás se očekává výsledek – dílo. A to děláme. I teď. Jsme spokojeni. Je to radost.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne