Kde hledá kulturu šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík? A jaké prosincové knižní novinky nám doporučuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Jaké prosincové knižní novinky nám můžete doporučit?

Velmi silná je česká próza. Největším trhákem bude asi nový román Petry Soukupové Věci, na které nastal čas, o tom, jak se děti pokoušejí zachránit rozpadající se manželství svých rodičů. A román Zuzanin dech od Jakuby Katalpy o dospívání za protektorátu. Skvělé jsou také povídky o různých podobách sebevraždy Dlouhá trať od Viktorie Hanišové a opravdovou událostí je próza Matěje Hořavy Mezipřistání.  

Objevil jste v posledním roce nějakého nového spisovatele, který vás zaujal?

Jednoznačně Vojtěch Rauer a jeho román Na seně. Napsal ho, když mu bylo pouhých sedmnáct let a je to silný příběh oné „těžké hodiny“, kdy se z kluka stává mladý muž, kdy svět najednou přestává být hřištěm a vystupuje před ním s celou svou tragickou definitivností.    

Kde hledáte kulturu, když jsou kulturní akce omezeny/zakázány?

Divadlo, kino a výstavy nahradit nelze. Ty prostě chybějí. A člověk si uvědomuje tu nesamozřejmost umění, které je možné jen ve veřejném prostoru a při sdílení s ostatními. A i když můžete číst knihy, je i tady součástí uměleckého zážitku to, že o nich mluvíte s jinými. Je to zcela nová zkušenost světa bez umění.      

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne