Foto: Pocket Media

Celé dětství jsem se poctivě připravoval na třetí světovou válku. Stejně jako většina mých vrstevníků. Chodil jsme v pláštěnce s igelitovými sáčky od mléka na rukou, kolem zápěstí přidržovanými zavařovacími gumičkami, a s plynovou maskou odpovídající velikosti. Ofenzíva byla v plánu, dle zvyklostí dvacátého století, od německých hranic. Padat na nás měly neutronové bomby a přežít to nešlo.

A nic. Žádná třetí světová nikdy nebyla. Samozřejmě jsem byl rád, tak jako většina mých vrstevníků, ale trošku jsem to cítil i jako podvod. Napjaté očekávání apokalypsy bylo vystřídáno malebnými záběry z islandského hlavního města Reykjavíku, kde spolu žertovali sovětský vůdce Gorbačov a americký prezident Regan. A postupně podepisovali jednu odzbrojovací smlouvu za druhou. Hodiny výcviku branných dovedností jsem mohl spláchnout do záchodu.

Taky jsem si myslel, že si nikdy nezajedu na oběd do Vídně. Jen tak, ne z hladu, ale z chuti a rozmaru. I když padla železná opona, v tomto směru to vypadalo nadějně. Jeden dobrý vídeňský oběd s polévkou, zákuskem a nezbytnou kávou s krémovou smetanou se rovnal měsíčnímu platu v, nežnou revolucí právě osvobozené zemi. A dnes? Do Vídně si můžete zajet vlakem, autem a dát si těch obědů několik. Jenom už to tak není ono. Ta nedostupnost byla půl úspěchu a dělala z rakouské gastronomie větší požitek, než jakým je teď, když si ji může dopřát každý. Ale tak je to s jídlem, láskou i vším ostatním.

Ale abych si pořád nestěžoval. Jsem rád, že nebyla třetí světová válka a můžu si kupovat vídeňské řízky s bramborovým salátem, ochuceným jen cibulkou, zálivkou a pár kapkami oleje. Je to doopravdy víc, než jsem někdy v polovině osmdesátých let myslel.

Bude to znít neskromně, ale díky očekávaným katastrofám a konci světa se mi žije líp. Bez nich bych měl pocit, že mi něco chybí, nedosáhnul jsem toho nebo onoho. Ale takto? Žiju, s tím jsem nepočítal. A jsem šťastný.

Petr Minařík

šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne