Na čem pracuje hudebnice a výtvarnice Martina Trchová? A co pro ni znamená advent v Brně? Čtěte v našem krátkém rozhovoru.

Na čem teď pracuješ?

Myslím, že celá současná situace (jakkoliv je kulturně smutná a zdánlivě chudá) dává umělcům prostor pracovat na věcech soustředěně a do hloubky. Nesmí tedy vyloženě strádat hlady. Já mám štěstí, že mohu i tvořit. Věnuji se teď několika výtvarným projektům a jednomu hudebnímu. Tím stěžejním je pro mě autorská kreslená kniha, která začala vznikat na jaře s prvními dny lockdownu. Je o malé holčičce, která objevuje svět kolem sebe a spojuje se ve fantazii se svou prababičkou, jež je uvězněna ve městě v šestém patře panelového domu. Zvolila jsem si pouze obrazové vyjádření, a tak to není jednoduché. Hudebně jsem se teď spolu s Martinem Kyšperským podílela na písni pro vánoční album Osamělých písničkářů. To je sdružení zajímavých muzikantů a tvůrců, kteří spolu vystupují na pražské scéně Kaštan.

Kde hledáš kulturu, když jsou kulturní akce omezeny/zakázány?

Přiznávám se, že jsem v tuto dobu více uzavřená do sebe. Ale jsem na sociálních sítích a díky nim se ke mně dostávají třeba skvělá nová alba. Např. Řeka od Lenky Dusilové nebo Nezvěstní od Petra Linharta.

Co pro tebe znamená advent v Brně?

Určitě trhy na Zelňáku, svařák a koncerty na Svoboďáku. Budou mi letos chybět.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne