Energii do live streamů, videí, ale třeba taky dobrovolnických aktivit divadelníci vkládají s vidinou, že se zase znovu se svými diváky setkají tváří v tvář. Foto: Divadlo Polárka

Na JAMU nás učili, že divadlo vzniká tam, kde je herec a divák. To ale ještě netušili nic o covidu, lockdownu a jiných novotvarech. Teď je herec on-line a divák občas taky, divadlo by tedy z logiky věci mělo být na internetu, ale pořád se vtírá ta neodbytná otázka – má to takhle cenu? Vtírá se dvojnásob, děláte-li divadlo pro děti. Opravdu je chceme po několika hodinách on-line výuky znovu lákat k obrazovce počítače?

K on-line aktivitám vás tedy zvát nebudu. Divadlo on-line není, neexistuje. To, o co se teď všichni na internetu pokoušíme, je takový obrázek pro připomenutí. Dá to mnohdy spoustu práce, vznikají pozoruhodné věci, které by jinak nevznikly, ale divadlo ne. To přijde až s diváky, těmi skutečnými, fyzickými. Zvu tedy na neurčito, do divadel, která se jednou otevřou. Aby nezůstala prázdná. Tu energii do live streamů, videí, ale třeba taky dobrovolnických aktivit totiž divadelníci vkládají s vidinou, že se zase znovu se svými diváky setkají tváří v tvář. A pak bude opět možné do divadla zvát a vyměňovat si dobré tipy, kam jít. 

Ale abych čtenáře KAMu přece jen úplně neošidil, mám alespoň dva off-line tipy z Divadla Polárka:

 V Polárce jsme totiž vyvinuli off-line divadlo nového typu. Takové, ve kterém se sice nemusíme potkat, ale zároveň si spolu nebudeme povídat přes virtuální světy. Začíná to papírovým modelem Polárky, který si každý může vytisknout, vystřihnout a slepit, a jelikož na papírové modely se vládní opatření nevztahují, co týden do něj dostane nové loutky a k nim scénář, aby si mohl zahrát některá představení, která z Polárky zná, z pohodlí svého pokojíčku. Na portál jsme napsali Polárku sobě a celý projekt najdete – jaký paradox – na stránkách Polárky, tedy on-line.

Taky je prý zdravé chodit na procházky. Tak proč ne na procházky divadelní? Cesta za královnou Severu je variace na (skoro) stejnojmennou vánoční inscenaci, která se ale neodehraje v zavřené Polárce, nýbrž každý si ji může projít s rodiči v centru Brna. Stačí k tomu chytrý telefon, bystrá hlava a teplé oblečení.

Jan Cimr

umělecký šéf Divadla Polárka

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne