Co znamená prosinec v Brně pro ředitele Divadla Radost Pavla Hubičku, kde hledá kulturu a jak se staví ke streamům a záznamům divadelních představení?

Co pro vás znamená prosinec v Brně?

Centrum Brna bývá v předvánočním čase zpravidla krásné a společensky živé místo. V tomto roce bude ale zřejmě díky protiepidemickým opatřením vše trochu jiné. Letošní prosinec v Brně je pro mne intenzivně pracovní. Na počátku měsíce proběhne u nás v Divadle Radost on-line premiéra svátečně naladěného představení pro nejmenší publikum Bratříčci sv. Františka v režii ředitele Teatru Banialuka z Bielska-Białej Jacka Popławského. Po premiéře se pak budu věnovat modifikaci herního plánu celého příštího roku s ohledem na fakt, že divadla budou mít ještě několik prvních měsíců příštího roku intenzivní problémy s návštěvností.

Kde hledáte kulturu v době omezení/rušení kulturních akcí?

V období, kdy jsou veřejné akce zmrazeny, se podobně jako v jarních měsících, kdy byla veřejná kulturní činnost také pozastavena, mohu věnovat svým vlastním kulturním „dluhům“. Mám čas na zanedbanou a rozečtenou literaturu, jako scénograf připravuji návrhy představení pro následující rok a pozvolna bych se znovu rád vrátil k volné výtvarné činnosti. V mém případě je kontakt s živou kulturou bezprostřední i ve vztahu ke společenskému prostoru divadla, které aktuálně tvoří a funguje bez ohledu na to, že je uzavřeno divákům. Ke kultuře ale patří především společné sdílení a komunikace.

Jsou podle vás cestou, jak hlad po divadle zmírnit, streamy a záznamy divadelních představení?

Divadlo hledá v současné nelehké situaci různé cesty ke kontaktu s diváky a streamy inscenací jsou jednou z nich. Naši poslední, listopadovou premiéru Kráska a zvíře, jsme vysílali on-line, a přestože jsme ji předem anoncovali jen krátce, byli jsme zaskočeni vysokým počtem sledujících. Stejným způsobem budeme prezentovat další novou premiéru na počátku prosince. Streamování je jedním ze způsobů, jak oslovit naše publikum, ale plnohodnotným divadelním tvarem není. Schází mu pro divadlo podstatný fenomén společného prožitku a zrcadlení emocí. On-line představení jsou jen jakýmsi improvizovaným kompromisem mezi divadlem a filmem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne