Jaká je momentálně situace pro nakladatele a jakou knihu by vám doporučil nakladatel Martin Reiner se dozvíte v krátkém rozhovoru, který jsme si pro vás společně připravili. 

Dopadá současná situace i na nakladatele?

Tak dokud jsou alespoň otevřená knihkupectví, máme šanci. Současná atmosféra, kdy předseda vlády a další lidem silně nedoporučují vycházet z domu, samozřejmě prodeji knih neprospívá, ale rozhodující bude situace před Vánocemi. To je čas, kdy většina nakladatelů vydělá potřebné peníze na další rok. Pokud dojde k nějaké dramatické podobě lockdownu, bude zle. (Pozn. redakce – rozhovor jsme vedli jeden den před oznámením uzavření knihkupectví a lockdownu.)

Kde hledáte kulturu v době uzavření kulturních institucí?

Popravdě, já kulturu „vyrábím“, takže ji pak možná konzumuju méně než kulturymilovní spoluobčané i v normálních časech. Jinak momentálně asi nepřekvapivě hodně čtu a víc než obvykle koukám na bednu, hlavně na Netflix.

Jakou knihu byste doporučil našim čtenářům na dlouhé večery trávené doma?

V tuto chvíli určitě čerstvě vydaný pátý díl Bočkovy Aristokratky, který vyšel pod názvem Aristokratka u královského dvora. Už podruhé se potvrdilo, že kdykoliv autor v ději opustí zámek Kostka, jeho fantazie roztáhne křídla, takže jsem se u té knihy sám královsky pobavil. A vůbec, myslím si, že tahle lehce stravitelná a zábavná knížka je velmi vhodným čtením do blbé doby.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne