Hlasování probíhá až do 30. listopadu 2020. Foto: Dáme na vás

Jaké Brno si představujete vy? Letošní čtvrtý ročník Dáme na vás, participativní rozpočet města Brna, pomalu vrcholí. Do konce listopadu mají občané Brna šanci hlasovat o finálních projektech, které město zrealizuje. Vítězné projekty si pak rozdělí 33 milionů Kč.

Jako každý rok probíhá v listopadu nejdůležitější fáze participativního rozpočtu, celoměstské hlasování. V něm občané Brna starší 18 let rozhodují o finálových projektech. Projekty, které se vejdou do částky 33 milionů korun, město příští rok začne realizovat. Zapojte se i vy a rozdělte své hlasy projektům, kterým fandíte. Hlasujte od 1. do 30. listopadu na webu projektu nebo pomocí full účtu zde. Nabídka projektů je každoročně pestrá a vybere si každý. Z celkového počtu 65 jsou nejvíce zastoupené ty, které se zaměřují na zeleň, sport a dopravní dostupnost. A jaké Brno si představujete vy? Neváhejte a hlasujte! Projekty můžete zhlédnout kromě webu Dáme na vás také na výstavě na Malinovského náměstí (od 9. do 30. listopadu).

14 hotových projektů

Výstava kromě aktuálně navrhovaných projektů, o kterých Brňané rozhodují hlasováním, přináší také fotogalerii již hotových projektů. Těch je prozatím 14 a 25 v realizaci. Na jaře bylo slavnostně otevřeno dětmi tolik oblíbené hřiště v zámeckém parku v Medlánkách a zkraje podzimu cestující procházející podchodem na hlavním nádraží zase ocenili informační tabule s odjezdy, které zlepšují orientaci a ulehčují cestování. Dále je nejblíže dokončení dětské hřiště na Sadové, na slavnostní otevření čeká také pobočka Knihovny Jiřího Mahena na Křížové a lesní areál v Čertově rokli. „U dětského hřiště na Sadové zbývá pouze dosadit poslední herní prvek a vysadit trávu, rekonstruovaná knihovna na Křížové bude co nevidět doplněna světly a interiér bude hotov. Na mobilní osvětlení čekáme v Čertově rokli, kde se již nedočkavě těšíme na první jarní akci, při které přestřihneme pásku dalšímu zrealizovanému projektu,“ informoval Marco Banti z Kanceláře participace.

Celoměstský participativní rozpočet ve školách

Participaci se v Brně daří. Svědčí o tom i fakt, že se v letošním školním roce rozeběhl první ročník celoměstského participativního rozpočtu do škol. Tento projekt navazuje na tři úspěšné ročníky městské části Brna-střed a magistrátu se podařilo rozšířit jej do 27 základních škol, které zřizuje. „I děti tak mají možnost naučit se základním principům demokracie v praxi. Za 35 000 korun, které každá zapojená škola od města obdrží, přicházejí s nápady na to, co mohou ve své škole vylepšit, aby se v ní cítily lépe. Může se tak jednat například o oblíbené vybavení, jakým jsou sedací vaky, akvária na rybičky, květiny, atraktivnější vymalování třídy nebo stojany na kola. Své nápady děti prezentují před spolužáky a snaží se pro ně získat podporu v celoškolním hlasování,“ popsala Aneta Fialová, koordinátorka brněnského participativního rozpočtu. Vítězné projekty realizují školy v co nejkratším termínu, aby děti viděly výsledky svého snažení co nejdříve.