Kam se ve Znojmě a jeho okolí vydat na podzim za přírodou a na další otázky jsme se v krátkém rozhovoru zeptali ředitele Znojemské Besedy Františka Koudely.

Kde hledáte kulturu v době nuceného kulturního útlumu?

Ve chvíli, kdy je kultura v režimu spánku, ji hledám stejně jako ostatní hlavně na internetu. Ač je to smutné a nenahradí to osobní kontakt s umělci – myslím divadelní inscenace, koncerty a podobně, tak si každý den prohlížím fotky z našich akcí z minulých let. Člověk v tom navíc nachází další inspiraci. Každoročně pořádáme desítky akcí a letos jsme jich měli jen zlomek. Je to těžká doba pro nás, ale o to víc pro umělce. Nejvíce mě v tuto chvíli trápí adventní čas. Ve Znojmě se každý rok snažíme programem a krásnými trhy přinést příjemnou rodinnou atmosféru. Výhled je ale v tomto ohledu špatný, a tak s kolegy pracujeme na alternativním programu. Chceme lidem kromě on-line koncertů a tvořivých dílniček přinést ještě víc vyzdobené Znojmo, než na jaké jsou zvyklí. Patřím tedy mezi ty, kteří na kulturu nečekají, ale snaží se ji znovu obnovovat. Tak snad už brzy přijdou lepší časy.

Kam se ve Znojmě a jeho okolí vydat na podzim za přírodou?

Těch možností je několik, protože Znojmo leží v těsné blízkosti národního parku Podyjí a zároveň je z jižní strany obklopeno vinicemi. Za mě je tedy ideální spojit tyto dvě tváře. Jeden z mých nejoblíbenějších pohledů je z vyhlídky Devět mlýnů. Právě tam se totiž nacházíte v národním parku, vidíte nádherný meandr řeky Dyje a k tomu máte téměř na dosah ruky Šobes, jednu z nejstarších vinic ve střední Evropě. Pokud bychom ale chtěli zůstat ve Znojmě, tak za výlet stojí určitě Gránické údolí. Jedná se o lesopark, který je od centra vzdálen asi 10 minut chůze a nabízí opravdu krásné prostředí uzpůsobené i pro děti. Kromě dřevěných soch pohádkových postav a zvířat tam najdete hned několik míst k posezení. Věřte, že v takové atmosféře na stres a starosti okamžitě zapomenete.

Na pozitivnější notu – co vám v poslední době udělalo radost nebo vás příjemně překvapilo?

Jsem člověk, kterému dělají radost opravdu maličkosti. Ale pokud bych měl vypíchnout něco z oboru, něco, co mě zahřálo u srdce a udělalo radost, tak je to iniciativa Kulturu nezastavíš. Je mezi námi ještě spousta lidí, kteří si neuvědomují, jak je kulturní život pro nás všechny důležitý. Veškeré emoce, které nám umělci předávají, z nás dělají citlivější a vnímavější povahy. Právě soubor Cirku La Putyka, který inicioval onen projekt, vymyslel Ústřednu 78, kam si může kdokoliv zavolat a kde vám zaručeně zlepší náladu. Herci, kteří jsou na druhém konci hovoru, buď zazpívají, zarecitují, přečtou nějakou povídku nebo s vámi prostě jen proberou starosti všedního dne v tomto nevšedním čase. Je to důkaz, že umělci svoji práci dělají s láskou a s pocitem celoživotního poslání. Nejen za to jim děkuji.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne