Helga Hošková, Memento, 1989, olej na plátně, 1 100 × 650. Foto: Kateřina Konečná

Otevřeno – zavřeno – otevřeno – zavřeno – otevřeno? Tahle dvě slova se prohání v mé hlavě a už sama nevím, které z nich v tuto chvíli vede. Je to něco takového, jako když se kočka snaží ulovit svůj vlastní ocásek. Taky je to marnost. A věřím, že podobné pocity zažívá každý, kdo vložil svůj čas a energii do přípravy výstav, které budou muset možná zůstat zavřené.

Ale i přesto vás na ně pozvu. A pokud je nebudete moci navštívit, budete alespoň vědět, že jsou, že vás jejich prostřednictvím chtěl někdo poučit či pobavit – jednoduše zpříjemnit vám sychravé podzimní dny. Začnu u nás ve vile Stiassni, kde jsme ve spolupráci s Židovskou obcí v Brně naplánovali výstavu obrazů Helgy Hoškové s názvem 91. Akademická malířka Helga Hošková-Weissová vytvořila řadu malířských a grafických souborů, které jsou vedle svých uměleckých kvalit svědectvím o historických událostech, jejichž se stala nedobrovolným účastníkem. Obrazy vystavíme v reprezentativních prostorách vily, která je rovněž úzce spjata s židovskou historií města. Výjimečnost výstavy spočívá v tom, že se stane přirozenou a nedílnou součástí samotného domu, a návštěvníci tak obrazy spatří přímo uprostřed prohlídkové trasy. Navíc navazuje na loňskou retrospektivu konanou v Praze u příležitosti významného životního jubilea autorky.

Akademická malířka Helga Hošková-Weissová vytvořila řadu malířských a grafických souborů, které jsou vedle svých uměleckých kvalit svědectvím o historických událostech, jejichž se stala nedobrovolným účastníkem. Obrazy vystavíme v reprezentativních prostorách vily, která je rovněž úzce spjata s židovskou historií města.

Dalším jubileem, které si celorepublikově připomínáme, je 150 let od narození Adolfa Loose. I proto jsou poslední dvě letošní výstavy, jež pořádají kolegové z Metodického centra moderní architektury, zasvěceny jemu. Velmi zajímavou výstavu modelů jeho staveb vytvořenou prof. Yoshio Sakuraiem a jeho studenty v Tokiu vystřídala výstava Následovníci Adolfa Loose. Koho mezi následovníky zařadili, můžete zjistit i pohodlně ze svého domova, neboť vzhledem k situaci je výstava dostupná rovněž on-line na webových stránkách vily Stiassni. A pokud byste snad měli málo Loose, vydejte se na Špilberk, kde je až do konce roku výstava zaměřená především na brněnské, potažmo moravské stopy tohoto významného architekta.

A pokud byste chtěli vyrazit někam s dětmi, pak je jednoznačnou volbou Letohrádek Mitrovských, kde vás čeká více než 200 trpaslíků na rodinné výstavě Skřítci a trpaslíci. Věděli jste, že má naše republika světové prvenství? Byl u nás totiž vyroben první zahradní trpaslík na světě. Více už zjistíte sami. Tak si držme palce, ať je KAM jít.

Kateřina Konečná
kastelánka vily Stiassni

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne