V čem je program Divadla Polárka specifický oproti jiným brněnským scénám a na další otázky jsme se v krátkém rozhovoru zeptali uměleckého šéfa Jana Cimra.

V čem je program Divadla Polárka specifický oproti jiným brněnským scénám?

Polárka je divadlo zaměřené na děti a mladé dospělé, od toho se odvíjí i skladba našeho repertoáru. Skutečně specifické je ale asi důrazem na autorskou tvorbu, jen vzácně děláme „klasické“ pohádky nebo třeba povinnou četbu. A poslední roky se hodně snažíme, aby Polárka nebyla „jen“ divadlem, aby byla i místem pro setkávání a celou řadu dalších aktivit. Což se nám tedy zhruba od března trochu komplikuje.

Jak jste zareagovali na uzavření divadel, chystáte pro diváky nějaké on-line aktivity?

Shodou okolností jsme právě dostali od městské části Brno-střed nové prostory pro zkušebnu v bývalé vinárně Severka, takže se teď herci rekvalifikují na zedníky, štukatéry a jiné užitečné profese. Ale do on-line prostředí se samozřejmě pouštíme také, byť celkem opatrně – přijde nám, že po několika hodinách on-line výuky už není moc rozumné tahat děti znovu k obrazovkám počítače. A tak se jim spíš snažíme nabízet různé nápady, jak si divadlo vynahradit doma i off-line. Všechno to má pod palcem náš divadelní skřítek Můjtysvět, můžete krom toho „oficiálního“ polárkového sledovat i jeho osobní FB profil. A na konci října jsme živě přenášeli předpremiéru naší poslední inscenace, Kafkova Procesu v režii Filipa Nuckollse.

Na pozitivní notu – co vám v poslední době udělalo radost nebo vás příjemně překvapilo?

No přiznejme si, pozitivními zprávami se to teď úplně nehemží. Ale vlastně mi v tom kontextu přijde skvělé, že zatím nikde ve svém okolí nepociťuji rezignaci, kapitulaci před okolnostmi, pořád je z lidí v divadlech i jinde cítit vůle to přestát a ten zvláštní čas strávit nějak smysluplně a užitečně.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne