Online Noc vědců (www.nocvedcu.cz) s tématem Člověk a robot se koná 27. listopadu. Foto: VIDA! science centrum

V době, kdy připravuji tento text, má slovo akce zcela jiný – nový – význam. Zapomeňte na davy a tlačenice. Teď máme akce maximálně pro dva lidi. Jaké akce tedy v listopadu doporučit? On-line. Do virtuálního světa se přesouvá tradiční Noc vědců ale i festival kutilství Bastlfest.

Zábavní vědecký park VIDA! pořádá Bastlfest, festival kutilství pro celou rodinu, už popáté. V minulých ročnících sem zavítaly tisíce návštěvníků a užívaly si atmosféru plnou inspirace a nápadů. Autíčko poháněné pastičkou na myši, skleněná baňka, blikající vánoční hvězda nebo vlastnoručně sešitý plyšák – to vše si mohli účastníci sami vyrobit na loňském Bastlfestu. Letos to není možné, proto organizátoři přijali výzvu a rozhodli se nevšední atmosféru festivalu zájemcům přinést ve formě streamu. V sobotu 21. listopadu tedy můžete na webu vida.cz nebo na FB VIDA science centrum sledovat originální studio, kde si užijete nejrůznější návody i inspirativní rozhovory se zajímavými kutily. Moderátorem studia Bastlfest bude Ondřej Blaho z Dobrého rána s ČT.
Obdobný osud potkal i další oblíbenou akci – Noc vědců. Do ní se každoročně zapojují desítky institucí po celé republice. Letos se koná 27. listopadu a má téma Člověk a robot. Online program nabídne spoustu zajímavostí z oblasti robotiky i umělé inteligence. Já osobně mám velikou slabost pro robota Karla Peppera, který umí náramně roztomile vyprávět vtipy. Virtuálně vás provede Nocí vědců na Masarykově univerzitě. VIDA! připravuje také vlastní on-line program. Těšte se na návod na výrobu vlastního pohyblivého robůtka ze zubního kartáčku, záznam pitvy počítače nebo video, kde se seznámíte s tím, jak přemýšlí počítač. Pro děti VIDA! nabídne fotosoutěž doma vyrobených robůtků.

Hana Laudátová
VIDA! science centrum

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne