Majitelé gastropodniků právě zažívají nepříjemné déjà vu. S vypětím sil překonali jarní krizi a jen pár měsíců poté čelí stejné situaci. I přesto jsou tu stále pro nás. Jsme tu i my pro ně? Nastává ten pravý čas věnovat jim pozornost, sledovat všechny dostupné kanály pro aktuální informace.

Když nemůžu dveřmi, vlezu oknem

Aneb klasický okénkový prodej, ke kterému se uchýlila většina restaurací. Jaká je tajná ingredience úspěšného prodeje přes okénko? Odpovědí jsou sociální sítě. Pokud má podnik silnou zákaznickou základnu a se zákazníky efektivně komunikuje skrze sociální sítě, věříme, že pomohou restauraci přestát i tuto silnou bouři. Výhodou je i vlastní krabička, kterou si můžete přinést, nebudete tak přispívat k v této době pochopitelně častějšímu používání jednorázových plastových obalů. Při čekání na jídlo je samozřejmě vhodné dodržovat nařízené rozestupy.

Projekt JEEDLO

Během druhé vlny se v brněnské gastrosféře objevila nová platforma, která má jediný cíl. Podpořit podniky v této nelehké době. Cílem této platformy je dát možnost podnikům lépe nabízet rozvoz jídla a pití. Zároveň poukazuje na vysoké provize rozvozů. Připojte se k úsilí autorů projektu jeedlo.cz a podpořte své oblíbené restaurace, kavárny i bary. Nelehká doba dopadá na nás všechny, ještě více tak potěší, nenechají-li příznivci „ten svůj“ podnik padnout a s rozvahou a dle svých možností mu pomohou nastávající týdny či měsíce překlenout.

Život se mění, Pablo zůstává

Slova provozovatelů restaurací jsou většinou plné chuti se situací zápasit, co to jde. Nejinak je tomu v podniku Pablo EscoBAR: „Je to tady, už nám to ta korona zase komplikuje, kvůli ní máme už od 14. 10. opět zavřeno. To se ale netýká rozvozu ani výdejového okna. Žádáme zákazníky všech restaurací, bister a barů! Pokud chceš svůj oblíbený podnik v těchto časech podpořit, udělej si nejlépe procházku a vyzvedni si objednávku osobně. Jídlo máš bez většího čekání a hlavně čerstvé. Nechceš-li u okna čekat, stačí si dopředu zavolat a my ti jídlo připravíme.“

RebelBean jede dál

Co nám i vám vzkazují z kaváren Rebelbean? „Naše kavárny (Jundrov i Vlněnu) jsme okamžitě přestavěli do okénkového prodeje. Z kaváren jsou teď obchody, koloniály se spoustou zboží. Podporujeme lokální dodavatele a snažíme se nadále prodávat, co to jde. Vaříme, chystáme brunche na víkend. Každý den máme polévku, sendviče a různé další kavárenské pochutiny. Pečeme sladké, aby se dále uživily i naše pekařky. Vše lze koupit buď přímo v kavárně, na telefonu nebo na Woltu. Tuto dobu využíváme k opravám, školením personálu, tvorbě zimní nabídky a všem restům, které se odkládají, protože většinou nejsou priorita.“

Jiří Crha z La Bouchée se dělí o recept

Pro oběd si můžete skočit i k okénku restaurace La Bouchée na Jakubském náměstí. Zdejší šéfkuchař Jiří Crha se s námi podělil o jednoduchý recept na jejich výbornou marinovanou šalotku, kterou můžete použít jako výrazný doprovod ke různým studeným i teplým jídlům. 2 dcl červeného vinného octa svaříme v kastrůlku se 150 g cukru krystal. Necháme vychladit a nalijeme na šalotku nakrájenou na tenká kolečka. Poté necháme 24 hodin marinovat. Naložená cibulka takto vydrží v lednici i pár týdnů. Další recept, tentokrát na zvěřinu na houbách, naleznete na webu planetabrno.cz.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne