Už víte, pro jaké projekty budete hlasovat? Foto: Dáme na vás

Letošní čtvrtý ročník Dáme na vás, participativní rozpočet města Brna, vrcholí. Na jaře obyvatelé Brna podali 134 nápadů, z nichž 95 získalo potřebnou podporu ze strany veřejnosti. Tím pádem postoupilo do posuzování proveditelnosti ze strany příslušných odborů Magistrátu města Brna a městských částí. Nyní Brňané rozhodují o 65 finálových projektech.

Jako každý rok probíhá v listopadu nejdůležitější fáze participativního rozpočtu, celoměstské hlasování.
V něm občané Brna starší 18 let rozhodují o finálových projektech. Projekty, které se vejdou do částky 33 milionů korun, město příští rok začne realizovat. Zapojte se i vy a rozdělte své hlasy projektům, kterým fandíte.
Hlasujte od 1. do 30. listopadu na www.damenavas.brno.cz nebo pomocí full účtu na www.brnoid.cz. Nabídka projektů je každoročně pestrá a vybere si každý. Nejvíce zastoupené jsou ty, které se zaměřují na zeleň, sport a dopravní dostupnost. A jaké Brno si představujete vy? Neváhejte a hlasujte! Projekty můžete zhlédnout kromě webu Dáme na vás také na výstavě na náměstí Svobody (do 8. listopadu) nebo na Malinovského náměstí (od 9. do 30. listopadu).

14 hotových projektů

Výstava kromě aktuálně navrhovaných projektů, o kterých Brňané rozhodují hlasováním, přináší také fotogalerii již hotových projektů. Těch je prozatím 14 a 25 v realizaci. Na jaře bylo slavnostně otevřeno dětmi tolik oblíbené hřiště v zámeckém parku v Medlánkách a zkraje podzimu cestující procházející podchodem na hlavním nádraží zase ocenili informační tabule s odjezdy, které zlepšují orientaci a ulehčují cestování. Dále je nejblíže dokončení dětské hřiště na Sadové, na slavnostní otevření čeká také pobočka Knihovny Jiřího Mahena na Křížové a lesní areál v Čertově rokli. „U dětského hřiště na Sadové zbývá pouze dosadit poslední herní prvek a vysadit trávu, rekonstruovaná knihovna na Křížové bude co nevidět doplněna světly a interiér bude hotov. Na mobilní osvětlení čekáme v Čertově rokli, kde se již nedočkavě těšíme na první jarní akci, při které přestřihneme pásku dalšímu zrealizovanému projektu,“ informoval Marco Banti z Kanceláře participace.

Celoměstský participativní rozpočet ve školách

Participaci se v Brně daří. Svědčí o tom i fakt, že se v letošním školním roce rozeběhl první ročník celoměstského participativního rozpočtu do škol. Tento projekt navazuje na tři úspěšné ročníky městské části Brna-střed a magistrátu se podařilo rozšířit jej do 27 základních škol, které zřizuje. „I děti tak mají možnost naučit se základním principům demokracie v praxi. Za 35 000 korun, které každá zapojená škola od města obdrží, přicházejí s nápady na to, co mohou ve své škole vylepšit, aby se v ní cítily lépe. Může se tak jednat například o oblíbené vybavení, jakým jsou sedací vaky, akvária na rybičky, květiny, atraktivnější vymalování třídy nebo stojany na kola. Své nápady děti prezentují před spolužáky a snaží se pro ně získat podporu v celoškolním hlasování,“ popsala Aneta Fialová, koordinátorka brněnského participativního rozpočtu. Vítězné projekty realizují školy v co nejkratším termínu, aby děti viděly výsledky svého snažení co nejdříve.

Dáme na vás

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne