Listopad je tu a s ním i naše pravidelná dávka filmových premiér a tipů, které si pro vás připravil náš redaktor Miloš Henkrich.

První a poslední zpráva o člověku

Experimentální celovečerní režijní debut islandského hudebního skladatele
Jóhanna Jóhannssona (1969–2018, stojí mj. za hudbou k Villeneuvovým filmům Zmizení, Sicario a Příchozí) má esprit díla rozkročeného mezi kinem a galerijním prostorem. Inspiroval se sci-fi Olafa Stapledona (úryvky z knihy čte hlas Tildy Swinton) a fotkami chátrajících jugoslávských památníků od Jana Kempenaerse. Undergroundově nasnímaný film (na černobílou šestnáctku S. B. Grøwlena) za něj dokončili blízcí spolupracovníci. (mh)

Last and First Men
r. Jóhann Jóhannsson
Island 2020
v kinech od 19/11
Artcam Films

Kára ideologie

Když se v polovině 60. letech minulého století československý film ohlížel za koncem války, byl od něj stejně daleko, jako je dnešní společnost vzdálená od sametové revoluce. Komorní Kočár do Vídně, v hlavní roli s Ivou Janžurovou a Jaromírem Hanzlíkem, patří do skromné skupiny revizionistických filmů nahlížející tento zlom kriticky a kontroverzně. Během ubíjející cesty lesem k česko-rakouským hranicím nenápadně houstne atmosféra směřující k vyhrocenému finále lidských vášní a nespoutané živočišnosti. (mh)

Kočár do Vídně
r. Karel Kachyňa
Československo 1966
v kinech od 26/11
NFA

Hvězdný a temný thriller

Začátek padesátých let, sever Spojených států amerických. George a Margaret Blackladgeovi (Kevin Costner a Diane Laneová) přišli o syna. Snacha se znovu vdala a i s vnukem se odstěhovala k rodině nového partnera z Montany do Dakoty. Namísto stáří v klidném rozjímání o životě je čeká výprava přes půl země, aby z neutěšených, násilnických poměrů vytrhli alespoň dítě. Jejich záměru se do cesty nekompromisně a s netušenou agresí
postaví matriarchální figura rázné stárnoucí Blanche (Lesley Manville). (mh)

Nechte ho jít
r. Thomas Bezucha
USA 2020
v kinech od 26/11
CinemArt

Osamělý koncert Nicka Cavea

Po dokumentech Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014) a Nick Cave: One More Time with Feeling (2016) přichází Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace. Po zrušení původně plánovaného turné se Nick Cave letos v červnu rozhodl pro on-line sólové vystoupení na klavír v prostorách Alexandřina paláce. Na výsledném kinofilmu se výraznou měrou podílel minimalistický filmový štáb s kameramanem Robbiem Ryanem (Favoritka, American Honey) a se střihačem Nickem Emersonem (Emma, Lady Macbeth) v čele. (mh)

Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace
r. Nick Cave
Velká Británie 2020
v kinech od 5/11 
Aerofilms

 

[Ctrl] + [Shift] + [Delete]

Na chudinském předměstí žijí tři hrdinové, kteří, jemně řečeno, nezvládají fungovat ve vlastních životech. Marie, Bertrand a Christine však pochopí, co za to může – jsou otroky moderních digitálních technologií a sociálních médií! A proto spojí síly ke vzpouře proti digitálním gigantům. A snad jim pomůže i zdivočelý hacker Bůh. Sympatie filmařské dvojice je na straně trojice, což podtrhuje i tvůrčí koncept. Střet člověka a sítí je nasnímaný jako analogová satira na 16mm film. (mh)

Delete History
r. Benoît Delépine a Gustave Kervern
Francie/Belgie 2020
v kinech od 26/11
Film Europe

Dobrodružství v paralelním světě

Ačkoliv trilogie Philipa Pullmana Jeho temné esence patří ke kvalitní literatuře (nejen) pro dospívající, zůstala zastíněna fenoménem Harryho Pottera. A není divu, když první pokus o filmovou adaptaci (Zlatý kompas, 2007) hvězdnému obsazení a solidnímu rozpočtu navzdory dopadl rozpačitě. Reputaci knize vrací až stejnojmenný seriál, který se nad očekávání vydařil. Pokračování příběhu Lyry a Willa z paralelních vesmírů o putování za tajemstvím Prachu startuje začátkem listopadu na HBO. (mh)

Jeho temné esence
r. Tom Hooper aj.
Velká Británie/USA 2019-20
na HBO od 4/11

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne