Foto: Poslední květináč

Květinářky Šarlota Palová a Barbora Surá nejsou zvyklé stagnovat. Vlastní květinářství Flower Bar a nově rozjely projekt s názvem Poslední květináč, který se soustředí na pokojové rostliny. Společně jsme si povídaly nejen o pokojovkách jako trendu, ale i o jejich údržbě, životním prostředí a současné situaci.

Proč se pokojovky staly trendem poslední doby?

B: Myslím, že to mimo jiné souvisí se současnou pandemií koronaviru. Lidé to chtějí doma mít hezké. I když trend domácích rostlin tady už nějakou dobu je. V současné době ale frčí pokojovky mnohem víc, od jara jsme v podstatě všichni zavření doma a teď je karanténa znova. Tím pádem je pro nás všechny důležitější prostředí, ve kterém bydlíme a chceme si ho zútulňovat. Na Facebooku se rozjely různé skupiny zaměřené na pokojovky, jejich pěstování, swapy neboli výměny rostlinek a podobně.

Š: Dlouho nás fascinovala květinářství jen s pokojovými rostlinami a jejich schopnost uživit se. Kytky děláme dlouho a naší zkušeností bylo, že nelze dělat jen domácí kytky. Pak jsme se s Bárou dostaly do takové sociální skupiny, kde jsme potkaly lidi, kteří pokojovkama opravdu žijí, mají je jako koníček a dalo by se říct, že jsou na nich závislí.

V době našich prarodičů a rodičů byly obýváky plné pokojovek alá Tchýnin jazyk a podobně. Teď jsou tyhle kytky módní a stojí mnohem víc peněz. Je to tak, že?

B: Monstery našich babiček a maminek, které mají v obýváku se teď pohybují v řádech tisíců korun. Takže mají doma v podstatě jmění.

 

 

featured-image-alt-text

Philodendron birkin / Foto: Poslední květináč

Jakto?

Š: Je to podobné jako v módě. Stejně jako se do módy vrací třeba mrkváče, tak se vrací i pokojovky. Například v řezaných kytkách se stávají opět populární karafiáty. Současná generace už přestává mít odpor ke květině, která byla pro řadu lidí symbolem MDŽ za minulého režimu. Trendy se zkrátka vrací, vytrácí a opakují.

Které pokojovky tedy nejvíc frčí?

B: Čím divnější, tím lepší. Zaručeně Monstera, Filodendrony a hlavně ty nenáročně.

Monstery našich babiček a maminek, které mají v obýváku se teď pohybují v řádech tisíců korun. Takže mají doma v podstatě jmění.

Přijde mi, že když si člověk kupuje pokojovku, tak jak kdyby si pořizoval kus nábytku. Věc, která bude v interiéru dominantní.

Š: Možná je to tím, že se o pokojové květiny zajímá hodně lidí ve městech, jelikož nemají zahrady. Když už, tak mají nějaké menší balkony, což pro kytky obvykle nebývá vyhovující. Na městských balkonech bývá často nedostatečné světlo a nic tam nevydrží. No, a tak si lidé přírodu tahají domů a celkově se k ní čám dál víc obrací. Snaží se mít zero waste domácnosti a všechno si chtějí tak nějak vypěstovat sami a myslím, že k tomu patří i pokojovky.

Blíží se nám zima. Jak se o pokojovky starat přes tohle chladné roční období?

B: Největší boj je asi se světlem. Kytky, i když jsou méně náročné, tak potřebují světlo. Spousta lidí to řeší koupí speciálního osvětlení na pěstování rostlin. Určitě je potřeba méně zalévat, v zimě stačí klidně 1x za 14 dní. Nemít květiny u topení a když už, tak odstínit. Přestat hnojit a na jaře zase začít.

featured-image-alt-text

Z prava Fatsia japonica, Philodendron micans, Hoya bella, Epipremum exotica a Philodendron birkin / Foto: Poslední květináč

Na začátku jste užily termín „swapování“, co to přesně znamená?

B: No, swapování, to je právě teď ten hit. Lidé si množí, řízečkují, pěstují od malinkých rostlinek a samozřejmě každý chce takovou nebo makovou. Ne všichni chtějí nakupovat, a tak si mezi sebou rostliny swapují neboli vyměňují. Tady řízek téhle rostlinky za řízek jiné rostlinky. 

 Š: Řekla bych, že je to výzva pro lidi, co mají pokojovky jako koníček. Koupit si kytku v květináči je moc jednoduché. Ti, kteří mají domácí rostliny opravdu jako hobby, tak chtějí pozorovat celý proces, jestli se jim kytka chytne, zakoření, vyroste. Zkouší a učí se tím, co která rostlina a jak potřebuje. 

B: Je to svým způsobem bojová hra. Ráda to přirovnávám k nějaké počítačové hře, co hraje můj kluk. Začínáš základním řízečkem, swapneš to za něco lepšího a pak zase za něco lepšího, a tak se v podstatě dostáváš k pokladům.

Baví nás lidé, kteří se o kytky zajímají. Sociální bublina kolem pokojovek je hrozně fajn. Díky tomu, že jdeš zaswapovat kytku, poznáš nové lidi, kteří o rostlinách hodně ví, předávají si rady a mají společné téma. 

To je jak sbírání pokémonů.

 Š: V podstatě se můžeš dostat od nějakého malého Potosu, který má doma každý, k řízku Monstery Alby, jehož cena se pohybuje okolo 1500Kč. Swapuješ, swapuješ a dostáváš se k vzácnějším druhům. A na tohle jsou určeny právě ty skupiny na Facebooku. 

Takže existuje něco jako swapovací blešák?

B: V podstatě jo. Něco na ten způsob.  

Š: Existují obchody, kde lidé nechávají řízky. Jsou třeba kavárny, kde jsou vysázené řízky a člověk přijde a vymění si tam řízek za řízek.

Kromě toho, že vlastníte květinářství Flower Bar, jste nedávno založily nový instagramový profil Poslední květináč, který se zabývá pokojovkami. O co tam jde?

Š: Prvotním impulsem bylo, že Bára propadla swapování a řízkování. A napadlo nás, proč nezaložit vlastní projekt s pokojovkami, zkušeností máme bohatě. Baví nás lidé, kteří se o kytky zajímají. Sociální bublina kolem pokojovek je hrozně fajn. Díky tomu, že jdeš zaswapovat kytku, poznáš nové lidi, kteří o rostlinách hodně ví, předávají si rady a mají společné téma.

featured-image-alt-text

Epiphyllum anguliger / Foto: Poslední květináč

A pro koho je Poslední květináč určen?

B: Na internetu je člověk zahlcen spoustou informací, není občas snadné se v nich vyznat. A my to právě chceme zjednodušit. Být  informačním zdrojem, protože máme zkušenosti a kytkama žijeme každý den. Naším cílem je předávat rady a tipy, které jsme praxí získaly. Takže předávat poznatky pro začátečníky. Jak začít pěstovat, jak řízkovat a podobně. Pro pokročilejší tam budou kytky, které si od nás mohou koupit. Obě skupiny na tom profilu najdou své.

A na závěr bych se vás ráda zeptala, jak ve Flower Baru zvládáte  koronatime?

Š: Snažíme se. Ačkoli nám vláda poskytla výjimku a můžeme mít otevřené, tak to úplně tak nefunguje. Ulice jsou prázdné, jak byly na jaře. Vyřešily jsme to tím, že máme zavřeno. Je to lepší i pro veřejné zdraví. Rozvážíme řezané květiny, pokojové i věnce. Samozřejmě doufáme v brzký konec současné situace. Myslím ale, že každý, kdo se snaží, tak to zvládne. 

 B: Bojujeme jako ostatní podniky. Člověk musí vymyslet něco nového a vyzkoušet něco nového. Vlastně nás aktuální situace motivovala k různým věcem. A možná by bez korony nevznikl ani Poslední květináč. Takže neztrácíme pozitivní myšlení a snažíme se.