Všichni sedíme doma. A všichni přemýšlíme, jaký film si pustit (a kde k němu přijít). Nabízíme vám přehled služeb, které můžete využívat z domova a najít na nich zahraniční i české filmové pecky.

Festivalové hity a sympatický střední proud

Mezi kinodistributory, kteří se vedle vydávání filmů na DVD soustředí také na VoD (Video-on-Demand), je společnost Film Europe. Nabízí celkem tři kanály. Film Europe Channel uvádí kvalitní, divácky atraktivní filmy obvykle z Evropy. Be2Can Channel nabízí filmy z „áčkových“ festivalů (Berlinale, Toronto a Cannes, aj.) a také provozuje kanál Československo HD. V dubnové nabídce se objeví mj. Walesa, člověk naděje (2013), Perleťový knoflík (2015), či Večer kejklířů (1953) od Ingmara Bergmana.

Film Europe (www.filmeurope.cz)

Nekorunovaný král VoD

Během posledního roku výrazně posiluje zejména Netflix. Na trhu je sice od roku 2016, ovšem ještě loni byla česká lokalizace na bodě mrazu. Zatímco předloni šel „netflixový“ film Roma (2018) za pomoci Aerofilms do českých kin, loni, bohužel, zůstal Irčan přístupný již pouze na obrazovkách a displejích počítačů. V nepřeberné nabídce amerických seriálů vyniká The Haunting – Dům na kopci (2018), Zaklínač (2019) aj. Netflix investuje do zahraniční tvorby, snad jednou přikročí i k vytváření českého obsahu.

Netflix (www.netflix.cz)

Dynamická distribuce artfilmů na síti

Kdo nemá čas chodit do kina na filmy z distribuce Aerofilms a další artové snímky, ten má Aerovod. Zde se legálně nabízí nejen Parazit (2019), který byl hitem na letošních Oscarech, ale také např. kolekce filmů Akiho Kaurismäkiho (Bohémský život, Děvče ze sirkárny, Leningradští kovbojové aj.) či české „trabantí“ cestopisy, čerstvě rozšířené o dvoudílný dokument S Tatrou kolem světa (1991). V sekci Výjimečná animace se mj. objevují skvělé rodinné filmy, např. Kluk ve světě příšer či Až na severní pól. 

Aerovod (www.aerovod.cz)

Dokumenty a experimenty nejen na plátně

Nejsvéráznější VoD platformou je bezpochyby dafilms.cz. Platforma, původně zaměřená primárně na dokumentární a experimentální tvorbu, se v současnosti nevyhýbá ani hraným filmům. V kolekci Filmy Českého lva tak má divák možnost vidět ty filmy, které mu loni v kině utekly. Podstatné je, že podchycuje pozoruhodné světové trendy. Např. Tajemstvím opředený Írán nabídl průřez íránskou dokumentaristikou. Dafilms.cz mj. v březnu pomohl aspoň virtuálně dokončit přehlídku Jeden svět 2020, když se zavřela kina.

Dafilms.cz (www.dafilms.cz)

Národní filmový archiv digitálně

Také Národní filmový archiv zpřístupňuje řadu filmů na YouTube – a zadarmo (podobně jako např. Korean Film Archive). Projekt odstartoval prvorepublikovou komedií Barbora řádí. Postupně přibyly filmy od řady předních klasiků. Komediografa Martina Friče představuje ve vážnější poloze (Psohlavci, Hvězda zvaná pelyněk), nechybí ani Otakar Vávra (Krakatit, Jan Hus, Kladivo na čarodějnice) aj. V blízkosti rodinných filmů (např. Indiáni z Větrova, Freonový duch) se nalézají i rarity typu Mravenci nesou smrt.

Národní filmový archiv (www.youtube.com)

Veřejnoprávní televize na internetu

Pod internetovou adresou „ivysílání“ se skrývá bohatý a takřka nevyčerpatelný volně přístupný archiv České televize, která má nastřádaný pestrý obsah různorodé úrovně a kvalit. Zpravodajství, televizní filmy a pořady se střídají se seriály a večerníčky. Z portfolia brněnského studia ČT stojí za připomenutí dokument Ondřej Sekora – Práce všeho druhu (2019, r. Pavel Jirásek) z loňského podzimu, jenž je pozoruhodným pandánem k výstavě v Moravském zemském muzeu Ferda Mravenec / Mravenčí a jiné práce.

ivysilani (www.ivysilani.cz)

Miloš Henkrich

Planeta Brno