Představení z FESTiN 2019: Cirkus Momentino (Ještě chvilku). Foto: Mila Vašíčková

„Na co se, Aneto, vlastně těšíte?“ „No, to máte těžké…“ Ne, není to rozhovor z křesla psychologa. Člověk by rád chrlil výčet akcí, na které se těší. Ale v den, kdy se opět zavádí plošná protipandemická opatření, se taková běžná anketní otázka proměňuje v rozpačité obavy.

Avšak pomiňme bezradný stav, protože dokud se člověk má nač těšit, potud se může považovat za šťastného. Já se moc těším na festival integrované tvorby FESTiN, který už posedmé pořádáme v Barce, a to ve dnech 16.–25. října.
Komediantský průvod městem a jízda speciální tramvají, premiéra Kurzu negativního myšlení, jímavé taneční představení Do sebe, Holanova Káťa a Bajaja, pohádka Nevídáno, neslýcháno, taneční Cirkulace a činoherní Stín a záře cirkusu Momentino, premiéra komedie Tenor na roztrhání. Všechno to bude pekelně dobré, a to i na vozíku, se slepeckou holí, s naslouchadlem, s jiným vnímáním světa… a dokonce i v rouškách. Jak by taky ne, letošní FESTiN je totiž součástí oslav 30. výročí existence Ligy vozíčkářů.
Téhle vlny bych se nebála. Ve dnech 16.–18. října bude HaDivadlo hostit 27. ročník festivalu …příští vlna/next wave… Letošní téma je Smrt divadla. Ze slušné nabídky a z inspirativních divadelních forem bych si ale vybrala raději smrt plastové láhve a zašla na Recyquiem. Zero waste je téma, které už se ve společnosti etablovalo, aspoň v mé sociální bublině. Bude osvěžující na věc pohlédnout očima mladých performerů. I když ta Vanda Kafková a Tomáš Vtípil… Nebo inscenace o Janu Zahradníčkovi s názvem Zahradníček/Vše mé je tvé… Zkrátka, vyberte si a jděte.
Ani opery bych se nebála. V Divadle na Orlí se chystá velká premiéra soudobé opery S.A.M.P.O., jeden z výrazných momentů festivalu Janáček Brno 2020. Tato studentská inscenace propojuje několik věcí: finskou mytologii, stávající společenské problémy, současnou hudbu a další. Syntézy jsou většinou příslibem zajímavého večera. A ten vždycky, když jsem zavítala do Divadla na Orlí, nastal. Takže půjdem, ne?
Každopádně, pokud bychom náhodou nešli nikdo nikam, sledujme a podporujme kulturu ze svých obýváků, jak jen to jde. Nevěřte nikomu, kdo říká, že bez umělců se obejdeme. Neobejdeme. Já tedy rozhodně ne.

Aneta Vidurová
Divadlo BARKA
PR, marketing

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne