Tři violoncellisty potkáte na brněnských i mimobrněnských koncertech. Foto: Osamělé palačinky

Možná že dřív, než vás začneme zvát na koncerty, by bylo dobré říct, kdo to jsou Osamělé palačinky. Jsme tři kluci, kteří hrají na violoncella, a poznali jsme se na studiích v Brně na konzervatoři. Zde jsme studovali klasickou hudbu. Nechtěli jsme však hrát jenom ji.

Proto vznikla potřeba vlastní skupiny, kde si můžeme hrát, co chceme, a nikdo nám neříká, jestli je to dobře nebo špatně a jestli je ta hudba hodnotná nebo ne. Hrajeme to, co nás baví a co se nám líbí, a máme z toho radost, kterou se snažíme předat lidem. Nechtěli jsme být další uskupení, které přijde na koncert v obleku s bílou košilí a černým motýlkem, odehraje koncert s náročným programem, ukloní se a jde pryč. Jak to známe právě z našich konzervatoristických let, kdy jsme takové koncerty navštěvovali.
Máme pocit, že v současné době je o klasické nástroje čím dál tím větší zájem. To je moc dobře. Jsou to nástroje, které mají velmi bohatou historii, mnohé tu jsou s námi několik set let. Snažíme se našim posluchačům ukázat, že i na takové nástroje lze zahrát písničky, které každý den slyší z rádia, a že ne každá vážná hudba musí být složitá a nudná. Hrajeme spolu od roku 2016. Na začátku stála myšlenka chodit hrát na ulici, a tak si vydělat na náš studentský život. Nezůstali jsme jen v Brně a postupně jsme díky buskingu procestovali velkou část západní Evropy. Byli jsme překvapení, jak kladně lidi reagovali na naši hru a vlastně stejně reagují dodnes. Rozhodli jsme se proto pokračovat dál a hrát víc na koncertních podiích než na ulici.
Rád bych vás ovšem pozval nejen na naše koncerty, ale i na další kulturní události. Je toho kolem nás spousta k vidění a slyšení. Když jsem zmiňoval naše klasické hudební vzdělání, tak rozhodně nesmím opomenout festival Janáček Brno, který je všem jistě dobře známý. Já osobně jsem zvědavý, jak si brněnské Národní divadlo poradí s Janáčkovou málo hranou operou Osud v čele s režisérem Robertem Carsenem. Chtěl bych vás pozvat nejen na brněnskou hudební scénu, ale i do divadla Marta, kde hrají nádhernou hru s názvem HÁDY – Pokusy o minulost. Je to autorská inscenace podle českého románu Sylvie Richterové, který pojednává o životě v minulém režimu.

Osamělé palačinky

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne