Můžete jít do hloubky a začít se zajímat, co se za jógou a jednotlivými pozicemi opravdu skrývá. Foto: YOGA i-D

Jógové studio YOGA i-D najdete v samém srdci Brna na ulici Poštovská v budově bývalé pošty. Před rokem zde vznikla oáza klidu uprostřed uspěchaného města. Nově chystá YOGA i-D rozšíření prostor. O józe i aktuálních plánech jsme si povídali s trojicí jogínů Zdeňkem Havlíčkem, Lucií Tomanovou a Veronikou Krausovou.

Jak dlouho je jóga vaše identita?

L: Moje asi deset let. Tvoje dýl. Smích.
Z: No, jóga je moje identita víc než deset let. Začal jsem docela pozdě, tehdy mi bylo 30, teď je mi 42, takže jóga je moje identita už celých 12 let. Pokud jde o studio, to je moje identita poslední rok. A je to v podstatě plný úvazek, který tady mám. I když k tomu ještě normálně pracuji, stejně jako moje kolegyně.

Co vás přivedlo k myšlence otevřít si vlastní studio?

Z: Ze začátku to vůbec nebyl cíl. Já jsem s jógou začal jako takové to kancelářské nemehlo, které bylo tuhé, které se nikam neprotáhlo, které všechno bolelo a ten jógový pohyb pro mě byl zpočátku velká výzva. Postupem času jsem začal cvičit víc a zajímat se. Najednou jsem byl na prvním kurzu u Vaška Krejčíka, cvičil jsem denně, následovalo praktikování Aštangy a tak dále. No, a pak jsem objevil tenhle prostor v budově bývalé pošty, kde tehdy nebylo vůbec nic, například ani voda. Všechno jsme dělali úplně od píky. Nicméně, když jsem do toho prostoru vstoupil silně se mnou rezonoval, uvědomil jsem si, že na tomto místě chci vybudovat a postavit studio.

Co je hlavním záměrem YOGA i-D?

Z: Hlavním cílem je, aby u nás lidé našli ten typ jógy, který jim sedí. Je jedno jestli jste starší či mladší, ať už s jógou začínáte nebo ji praktikujete roky. Měli byste tady objevit jakousi oázu klidu a místo k zastavení v ruchu města. Nacházíme se v samém centru Brna, které je poměrně rušné, a přesto sem nedoléhají žádné ruchy z ulice. A budu-li trochu předbíhat, tak takový bude i ten druhý sál. Vytvořili jsme skutečně klidné místo plné pohody, kde na chvíli zapomenete na všechny starosti, které máte. Stejně jako z životem tepajícího města vystoupíte, tak se do něj pak zase vrátíte. Po lekci můžete vyběhnout třeba vedle do tzv. brněnské stodolní ulice a tam si dát po praxi pivo nebo cokoli jiného. 🙂

Jak široká je paleta vašich lekcí, které můžeme navštívit?

L: Prakticky záleží spíš na lektorech, než na typu lekce. Každý je jiný, moje vinyasa je možná pomalejší než Zdeňkova hatha. Nejdůležitější je, abyste našli takového, který vám sedne a se kterým vás to bude bavit.
Z: Myslím, že máme štěstí na skvělý tým lidí. Každý člověk je specifický a podařilo se nám najít učitele, kteří tou jógou opravdu žijí. Každý z nich předává klientům svoji zkušenost, co se on sám naučil. Lucie například pracuje spíše s pomalejšími směry jógy např. s Hatha jógou, já jsem především Aštangista, kolegyně Veronika je také aštangistka a přidává do toho prvky movementu, tedy funkčního vědomého pohybu. V YOGA i-D najdete, co potřebujete. Od té klidné, restorativní jógy, až po různé zábavné věci typu, že se učíme dělat stojky.
V: Na hodinách, které vedu jde o poznání a pozorování. Snažím se lidem zprostředkovat možnost podívat se na sebe trochu jinak než jsou zvyklí. Poznat se, spojit se a plynout . Ashtanga je klasická praxe, kterou předávám v její lehkosti, dechu a úžasné energie, kterou v sobe všichni můžeme objevit. Movement je potom možností jak napojit tělo na jeho nejpřirozenější pohyby. Každý se můžeme vyjádřit, máme prostor a probouzíme v sobě kreativitu. Obě praxe k sobě krásně sedí. Pozorně nasloucháte tomu, co se děje uvnitř, hluboko v nás, učíme se s tím pracovat. Stejně jako sledujeme a ovládáme tělo, sledujeme i naše myšlenky a ty možná časem už ani nepřichází…

featured-image-alt-text

V plánu je otevření právě budované druhé části studia, kde kromě jógy najdete i další formy pohybu. Foto: YOGA i-D 

Jak jste řekl, zaměřujete se hlavně na ashtangu, mohl byste nám ji více přiblížit?

Z: Ashtanga je metoda, ashtanga nejsou ty nakreslené série na obrázku, ashtanga neznamená, že musím každý den něco v polovojenském režimu odcvičit a pokud to neodcvičím, tak nejsem aštangista. Za mě je to nejdemokratičtější způsob, jak se naučit jógovou praxi. V této metodě je úplně jedno, jestli přijde někdo, kdo opravdu v životě necvičil, kdo o józe ani neslyšel. Zároveň na stejnou lekci může přijít někdo, kdo má za sebou už několik těch takzvaných sérií a praktikuje Aštangu denně. Všichni se mohou potkat na nevedené lekci, které říkáme „mysore“. Učitel na lidi pouze dohlíží a pomáhá těm, kteří už tu praxi znají jako své boty nebo naopak těm, co přijdou jako nováčci. Jde o sdílení společné energie, lekce vás nese na vlně. Jedná se o obrovský energetický koktejl a když odcházíte, tak chcete ještě.

Takže můžeme říct, že to je lekce, kde se člověk nesrovnává s ostatními?

Z: Vůbec. Nebo jakou máš zkušenost ty Luci?
L: Já jsem s ashtangou začínala, pak jsem ji na spoustu let opustila a nyní chodím i na mysore lekce a mám skutečně pocit, že si tam jedu svoje, ve svém tempu, ty mi občas poradíš s nějakou pozicí a je to super. Ačkoliv nejsem úplně na dynamický směry jógy, tak nemám z ashtangy pocit, že by to bylo něco nedosažitelného nebo fyzicky náročného. To, že by se člověk neměl srovnávat s ostatními platí pro všechny lekce, ale samozřejmě záleží na každém jestli je na lekci sám v sobě nebo ne. Asi si tím každý občas projde, my se snažíme každého vést k pozornosti k sobě samému.

Předpokládám ale, že člověk jde vždy jen do takového rozsahu, kam ho jeho tělo pustí ?

Z: Samozřejmě. To je první věc, kterou člověk uslyší i jako student. Nechoďte přes možnosti svého těla, učte se naslouchat svému tělu, dýchejte. Pokud to člověk takto dělá, je k sobě něžný a laskavý, dojde velmi daleko. Jóga není soutěž, nemusíte udělat určitý počet pozic, abyste něčeho dosáhli, tak to není. Zároveň každá pozice má mnoho modifikací a variant, jelikož každý máme jiné tělo a každý ve svém těle řešíme jinou věc. Já si ty pozice mohu přizpůsobit tak, aby mně v daný okamžik prospívaly nebo škodily. Vypadá to sice jinak než na obrázku, ale správná je vždy ta vaše verze, do které se pohodlně dostanete, ve které můžete dýchat. Nikoli ta dokonalá verze na obrázku.

Když to aplikujeme na dnešní uspěchanou dobu, tak můžeme říci, že se jedná o skvělý způsob, jak být chvíli jenom sám se sebou?

Z: Ona je to opravdu čistá meditace pohybem.

Chceme-li být zdraví a fungovat, může být jóga začátek, který vás povede dál. I v případě, že zůstane pouze fyzickým cvičením, tak bude tím nejlepším funkčním tréninkem, který můžete dostat. Jóga vám udělá dobře na duši, na těle, posílíte imunitní systém a potkáte super lidi.

Je jóga opravdu jenom jedna?

L: Pro mě ano.
Z: Pro mě taky. Jóga je jednom jedna. Jsou různé školy, přístupy, metody. Asi bych hovořil o metodách – metoda Aštanga jógy, Hatha jógy a tak dále. Jóga znamená spojení a jako taková je jenom jedna.
V: Jóga je samozřejmě jen jedna, jen metody se mohou lišit.

I když lidé v dnešní době vyhledávají různé modifikace?

Z: Z hlediska komunikace je potřeba lidem určitým způsobem říci, navést je, aby se orientovali. Aby například věděli, že hatha jóga znamená klidnější cvičení, naopak vinyase je dynamičtější praxi. Toto jsou však jen jakási vodítka, protože jóga ve své podstatě je opravdu jedna.

Co v rámci vašeho studia chystáte? Máte nějaké novinky nebo připravované plány?

L: Povídej.
Z: Smích.
L: Chceme otevřít tu druhou část.
Z: Zatím fungujeme pouze v první polovině prostoru a máme velký plán otevřít druhou část studia. Rádi bychom z YOGA i-D vytvořili univerzální pohybové studio, ve kterém si každý splní svá pohybová přání. Aby zde člověk našel nejen jógu, ale i další způsoby pohybu, od pomalejší meditativnější jógy, čchi-kung, až po zábavnější taneční lekce, nebo dynamičtější silové a funkční tréninky. Tohle všechno by měla nabídnou druhá část studia.

featured-image-alt-text

„U nás ve studiu vzniká spousta přátelství, potkávají se tady lidé z různých oborů a to je krásné,“ shodují se majitelé studia. Foto: YOGA i-D

A jak se na toto rozšíření chystáte? Kdy by to mělo být a jak bude probíhat realizace?

Z: Chceš to říct?
L: Řekni to ty. Smích.
Z: Je to docela velké sousto a proto jsme se rozhodli od října spustit kampaň na HitHitu a zkusíme požádat o pomoc lidi kolem nás. Což znamená celou jógou i nejógou komunitu a všem se samozřejmě odměníme. Ti, kteří nás na HitHitu podpoří, získají odměny, v podstatě si to s námi odcvičí. (smích) Mezi odměnami jsou permanentky, nebo například půlroční členství a mnoho dalších.

Když všechno půjde podle plánu, kdy plánujete otevřít?

Z: Teď se dokončuje projekt, který je předaný na stavebním úřadě a měli bychom v říjnu začít stavět, abychom v lednu mohli otevřít v plné parádě. Koncept je takový, aby se lidé potkávali pouze na recepci. Cílem je, aby každý sál měl své zázemí včetně koupelen a toalet. Myslím, že na brněnské poměry to bude nadstandardní. Chceme, aby se u nás lidé cítili pohodlně, komfortně a měli to tady rádi společně s námi.

Máte na závěr doporučení, proč by člověk měl začít cvičit jógu? Proč by na ni měl vůbec přijít?

Z: To je výborná otázka. Možná je dobré říct v kontextu dnešní doby, že praktikování jógy prospívá imunitě. Chceme-li být zdraví a fungovat, tak jóga může být ten začátek, který vás povede dál. I v případě, že zůstane pouze tím fyzickým cvičením, i když nic jiného, tak to bude ten nejlepší funkční trénink, který můžete dostat. Pokud budete chtít jít do hloubky a začnete se zajímat, co se za jógou a jednotlivými pozicemi opravdu skrývá. To všechno můžete, ale nemusíte. Jóga vám udělá dobře na duši, na těle, posílíte imunitní systém a potkáte super lidi. U nás ve studiu vzniká spousta přátelství, potkávají se tady lidé z různých oborů a je krásné.
V: Moji učitelé říkají, že jóga je jediná aktivita, která se s věkem neustále zlepšuje. A mají pravdu.
L: Většinou každý začne kvůli fyzickému cvičení. Já jsem tak taky začala. Ty taky ne? A jak to dopadlo. Smích.
Z: Jasně. A stala se z toho láska na celý život.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne