Říjen je tu a s ním i naše pravidelná dávka filmových premiér a tipů, které si pro vás připravil náš redaktor Miloš Henkrich.

Rusalka z artových vod

Ona pracuje jako průvodkyně Berlínem – nejen existujícím, skutečným městem, ale i tím zmizelým a fiktivním, které zůstalo nerealizováno v architektonických plánech. Komorní, civilní, magický i precizní film Christiana Petztolda, fascinovaný architekturou a všepohlcujícím vodním živlem, je inspirovaný stejnojmennou a námětem stále vlivnou romantickou novelou Friedricha de la Motte Fouquého z roku 1811. Zdánlivě nenápadně ožívá a plyne příběh o osudové lásce půvabné Undine k potápěči Johannesovi.

Undine
r. Christian Petztold
Německo/Francie 2020
v kinech od 29/10
Film Europe

O dřevěné loutce, která chtěla být chlapcem

Protože je Pinocchio uváděn výhradně v českém dabingu, vypadá to, že jde pouze o pohádku pro děti nebo o běžný rodinný film. Obojí je také pravdou, avšak snímek zároveň obě kategorie přesahuje. Režisér Matteo Garrone (Gomora, 2008) vykročil ve stopách syrového i poetického neorealismu E. Olmiho (Strom na dřeváky, 1978) a spolu s dřevěným panáčkem obnažuje bezútěšnou Itálii 19. století.

Pinocchio
r. Matteo Garrone
Itálie 2020
v kinech od 1/10
Bohemia MP

Kolaboranti a ti druzí

Totalitní Československo, bohoslovecká fakulta, píše se rok 1980. Celá instituce, učitelé i seminaristé jsou vystaveni nátlaku StB a postaveni před mravní dilema komu, čemu a k čemu budou sloužit? Mladé „služebníky“ Michala a Juraje čeká nelehké rozhodnutí. Režisér Ivan Ostrochovský po celovečerním debutu Koza (2015) přichází se zneklidňující sondou o kolaboraci, rámovanou a stylizovanou do precizních černobílých obrazů.

Služebníci
r. Ivan Ostrochovský
SR / ČR / Rumunsko / Irsko 2020
v kinech od 15/10
Bontonfilm

Vzpomínky na léto

Šestnáctiletý Alexis se seznamuje s charismatickým mladíkem Davidem. Přátelství nabývá na intenzitě, ale vše se zvrtne. Retrofilm s kriminální zápletkou je volně inspirovaný britskou novelou pro mládež od Aidana Chamberse z roku 1982 o dospívání a režisér se v něm vrací ke svým filmařským začátkům. V roce 1985 bylo François Ozonovi 17 let, byl v pubertě a natáčel na osmičku. O pětatřicet let později se k osmdesátým létům vrací stylově a to nejen ve výpravě: Léto 85 natočil na 16mm film.

Léto 85
r. François Ozon
Rusko 2020
v kinech od 1/10
Aerofilms

Princ z neznámé země

V animovaném snímku jsou hlavními postavami civilizovaní lidoopové (namísto lidí je za hrdiny tvůrci zvolili již ve filmu Le Château des singes, 1999). Opičák Tom nalezne na pláži bezvládného starce. Ze staříka se vyklube princ Laurence pocházející z dosud neznámého kontinentu, z Laankosu, a vzbudí ve společnosti pozdvižení. Tom se stává princovým průvodcem a přítelem. Ačkoliv Jean-François Laguionie patří k nestorům francouzské animace, jeho tvorba je u nás známá spíše návštěvníkům festivalů.

Princova cesta
r. Jean-François Laguionie a Xavier Picard
Francie 2019
v kinech od 15/10
Artcam Films

Rodina jako absurdita

„Rodina je nejagresivnější skupinou ve společnosti, s výjimkou armády a policie.“ Poznámka režisérky Miry Fornay je spíše polemická než trefná. A totéž platí i o Žábách bez jazyka, které se točí kolem domácího násilí. Ačkoliv si svět společensko-ekonomických systémů a vzorců lze jen obtížně představit bez brutality, zároveň není možné se smířit s pocitem, že bludný kruh agrese nejde prolomit. Všechno lze změnit!

Žáby bez jazyka
r. Mira Fornay
ČR/SR 2019
v kinech od 15/10
CinemArt

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne