V Cabaret des Péchés na Dominikánském náměstí na vás dýchne atmosféra francouzských šantánů. Foto: Cabaret des Péchés

Dokonalý servis, útulný a tajuplný interiér a představení umělců, které vás vtáhne do děje, jako byste byli jeho součástí – to je Cabaret des Péchés v Paláci Jalta na Dominikánském náměstí. Přeneste se do Paříže 30. let a nechte se unést atmosférou, kterou jinde nezažijete.

Kde se vzal kabaret

Kabaretní historie sahá až do roku 1881, kdy vznikl první kabaret Le Chat Noir v pařížské čtvrti Montmartre. Šlo o neformální společenskou místnost, kde se scházeli nejrůznější umělci, politici, spisovatelé a společně sdíleli své umění nebo nad ním debatovali u dobrého drinku. Účinkující tak měli možnost předvést, co umí, hosté si mohli vychutnat kulturní zážitek za cenu několika drinků a majitelé byli rádi, že jim vždy mohou nabídnout bohatý a zajímavý program. Le Chat Noir tehdy přitahoval i tak významné osobnosti jako Maupassant, Debussy a Satie. Do roku 1900 se podobné salony začaly objevovat po celé Francii nebo i Německu a poskytovat nejen hudební vystoupení, ale i propracovaná taneční představení. Publikum sedělo u útulných stolů, vychutnávalo si jídlo a pití a nechávalo se opíjet uměním, které mu probíhalo před očima.

Zábava rozprostřená přes dvě podlaží

Kabarety byly vždy místem, kde umění vzkvétalo a hosté si byli rovni. Byly reakcí na tehdejší dobu a zároveň poskytovaly umělecký prostor, kde se mohlo odehrávat úplně všechno. A jeden takový prostor již více než rok funguje na Dominikánském náměstí, v Paláci Jalta – přesněji pod palácem v podzemních prostorách domu. Bývalé kino z roku 1929 je z části rozdělené na dvě podlaží, každé s vlastním barem a sezením. Kabaret pojme až 260 osob, z toho 180 míst je možné si rezervovat na večerní představení. Divadelní scénu mohou sledovat diváci sedící u stolků v přízemí nebo na obvodových balkóncích. „Večerní scéna je vždy vyhrazena pouze danému umělci nebo skupině. Pro každé představení tak pódium individuálně přizpůsobujeme ať už světly, nebo ozvučením,“ vysvětluje Barbora Karchová, projektová manažerka.

Bohatý program obsahuje koncerty, stand-up vystoupení i akrobatické kousky. Foto: Cabaret des Péchés

Domovská scéna La Petite ve svém repertoáru nabízí akrobacii na šálách, kruzích nebo tyčích. Dále pěvecká čísla několika muzikálových zpěváků. Nechybí samozřejmě klasická burlesque, contemporary dance, street dance nebo ohňová show.
Stand-upy, koncerty i akrobatická show

I v brněnském kabaretu se schází nejrůznější tváře. Od velkolepých orchestrů a koncertů přes stand-upy až po klasická i moderní kabaretní představení. Pod jejich záštitou vznikla třeba pole dance akrobatická show Circus Mefisto, varietní show La Petite nebo nově provokativní burlesque show s premiérou v září letošního roku. Hlavním tahákem ale zůstává právě domovská scéna La Petite, která je průřezem uměleckých žánrů. Ve svém repertoáru nabízí akrobacii na šálách, kruzích nebo tyčích. Dále pěvecká čísla několika muzikálových zpěváků. Nechybí samozřejmě klasická burlesque, contemporary dance, street dance nebo ohňová show.
Dramaturgové všechny vystupující pečlivě vybírají, aby ladili s konceptem, dostatečně využili potenciálu Cabaretu, někdy až překročili své hranice a poskytli publiku zážitek, na který jen tak nezapomenou. Vzniká tak místo, kde myšlenky necháte stranou, vnější svět zůstane za dveřmi a vstoupíte jako nepopsaný list papíru. Papíru, do kterého se postupně vpijí dojmy a vzpomínky z celého večera.

Nechybí široká nabídka absinthu, který jde odjakživa ruku v ruce s nejedním velkolepým uměleckým dílem. Vyberete si i z několika lahví cognacu, agricole rumů, francouzských ginů a pestré palety tichých i šumivých vín.

Těšit se můžete na nabídku originálních koktejlů a dalších nápojů, především pak šampaňského. Foto: Cabaret des Péchés

Jedinečná atmosféra i gurmánský zážitek

Program Cabaretu des Péchés je vyvěšen jak u recepce podniku, tak na internetových stránkách spolu s dalšími informacemi. Očekává se elegantnější dress code, prostor tak poskytuje pořádnou dávku extravagance a francouzského šarmu.
Ke každému kabaretu patří kvalitní jídlo i pití. Nechybí široká nabídka absinthu, který jde odjakživa ruku v ruce s nejedním velkolepým uměleckým dílem. Vyberete si i z několika lahví cognacu, agricole rumů, francouzských ginů a pestré palety tichých i šumivých vín. V menu najdete i několik vybraných drinků, mezi nimiž si každý najde svého favorita. A až přijde chuť dát si něco na zub, neváhejte si vybrat z domácích dezertů a slaných pokrmů. Pokud by vám v menu cokoliv chybělo, místní barmani jsou připraveni splnit vám vše, co vám na očích uvidí. Tak odložte kabát, zahalte se závojem výstřednosti, zapomeňte na chvíli na celý svět a vstupte.

Zde se můžete podívat na více fotografií z Cabaret des Péchés

Cabaret des Péchés
Palác Jalta
Dominikánské náměstí 2, Brno
www.cabaretdespeches.com

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne