Září v Leitnerce je opět plné hudby i divadla. Foto: Pátí na světě

Špičkové akce tohoto měsíce se ponesou v duchu introspekce a hloubkových průzkumů do podstaty vlastních žánrů – bude divadlo o divadle a hudba o hudbě.

Hudební projekt Pátí na světě tvoří podle vlastního manifestu „univerzální originál“ – kopírující a zároveň originální. Ostřílení muzikanti Ivan Palacký, Tomáš Doležal a Petr Fučík se podíleli na mnoha zajímavých projektech, ale jejich společné počínání dalo vzniknout dílu (či spíše tvůrčímu principu) zcela pozoruhodnému. Pro začátek vycházeli umělci z hudebních žánrů jim přirozených, na první pohled mezi sebou až kolidujících. Z žánrů pak extrahovali pro ně typické hudební vzorce, struktury a zvuky, spojili je dohromady a opatřili myšlenkovým libretem. Výsledek je kvalitní fúze všemožných vzorců a protipólů, například folku a elektroniky. Pátí na světě představí svůj hudební manifest 24. září v 19.30.
Iluzionista je one-man-show z alternativní divadelní party Wariot Ideal. Režisér Petr Forman a herec Vojta Švéda se svým dílem společně vydali hledat to nezbytné, co ke scénickému umění patří. Švéda dělá divadlo o divadle. Náš antihrdina coby nadšený amatér nabídne příznivcům této kulturní kratochvíle přesně to, co chtějí, a jako bonus vysvětlí proč. Král iluzí se vydá napříč celým spektrem žánrů, od těch pokleslých a laciných až po kulturu elitářskou, pracuje s hudbou i vizualitou divadelního prostoru. Nechybí nadsázka, legrace a už vůbec ne umělecká všestrannost protagonisty. Nakonec nás nemine finální katarze a poznání. Na brněnskou premiéru Iluzionisty můžete vyrazit 30. září v 19.30.

Monica Taufarová
Klub Leitnerova

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne